Noc

circolando – transdisciplinary cretion space, Porto, Portugalsko, 2018
Autor: André Braga, Cláudia Figueiredo
Réžia: André Braga

o inscenácii

Portugalského neorealistického básnika Al Berta pri písaní verša „Priepasť je jasná hranica medzi nocou a súmrakom“ pravdepodobne inšpirovala časť knihy Genesis, keď Boh oddelil deň od noci. Zem však bola pustá a prázdna a tma bola nad priepasťou. Boh povedal: „Buď svetlo!“ a bolo svetlo. Tak nazval svetlo dňom a tmu nocou. Portugalskí performeri zo zoskupenia Circolando túto tému rozvíjajú a ďalej posúvajú v inscenácii Noc, v rámci svojej tvorby výnimočnej. Noc, tak ako pre Al Berta, aj pre nich symbolizuje čas magických síl, duchov, zázrakov, uvoľnených vášní a zmyslov, no na druhej strane aj démonov, strašidelných udalostí, temnotu ducha a skrytých síl či zločinov.

Trojica outsiderov nabáda divákov, aby boli chvíľu ticho: „Je noc, zabudnime nakrátko na čas, môžeme snívať, predstavovať si.“ Spolu s nimi sledujeme ich nočný život, vonkajší a vnútorný svet, ktorý ich obklopuje a ktorému magická sila noci dáva extrémnu podobu. Niekedy tvrdý a neľútostný zápas o miesto na svete (nie v spoločnosti – na ňu už hrdinovia Noci rezignovali a ona rezignovala na nich, jednoducho, nemajú v nej ani len strechu nad hlavou) sa strieda s láskavým priateľstvom, humorom, odľahčenosťou a zmyslom pre dobrodružstvo. Schopnosť užiť si a radovať sa tancom z toho, čo prichádza, premieňa dramatickú a nevyspytateľnú noc na tanečné javisko a cirkusovú hravosť.

Domovom spoločensky „nezaraditeľných“ hrdinov je ulica a tma. Žijú tu bez istôt, jednoducho, zo dňa na deň a s obnaženou, a preto zraniteľnejšou existenciou. Noc je ich komplicom, ale aj protihráčom. Fyzicky intenzívna a náročná tanečno-divadelná performancia Noc je v konečnom dôsledku silným poetickým obrazom o človeku a jeho skrytých – vedomých aj nevedomých – vnútorných silách, o človeku, ktorý nie je schopný ani ochotný zaradiť sa do sveta konzumu, pretvárky či povrchných postojov. Dialóg a metafyzická reflexia svetla a tmy je na javisku artikulovaná cez divoký, dynamický a akčný pohyb, cez chaoticky sa meniace obrazy a príbehy nočnej ulice, odohrávajúce sa na surových pneumatikách.

V inscenácii Noc súbor Circolando pod vedením dvojice André Braga a Cláudia Figueiredo po desiatich rokoch existencie posúva svoju dovtedajšiu poetiku nového cirkusu k fyzickému divadlu. Zaujíma ich človek v jeho duálnej a komplexnej povahe a v realite plnej protikladov. Produkcia Noc prináša na javisko poéziu nočnej ulice s divokou energiou a s rovnako dynamickou hudbou DJ André Piresa. Jej jadrom je koncept transdisciplinárnosti – intenzívny dialóg medzi tancom a divadlom, s výraznými vstupmi z iných oblastí tvorby: poézia, výtvarné umenie, hudba, video...

Dáša Čiripová

„V inscenácii Noc, silnej, dôležitej a zreteľnej performancii, sa rozvíja dialóg a metafyzická reflexia svetla a tmy. (...)

U Circolanda sa stretávame s estetickým a poetickým obratom, kde scénografia a dôsledná práca so svetlom, vynikajúci hudobný sprievod aj scénická hra ukazujú, že ide o naozaj mimoriadny počin, stojaci na intenzívnej telesnosti a reči tela. Predstavenie Noc ohromuje jazykom aj rečou. (...) Naprieč inscenáciou cítiť dramatickú intenzitu, no sú tu aj momenty, ktoré znepokojujú až do krajnosti.“

(Z chaosu k oslobodeniu, Manuel Sesma Sanz, Ar- tezblai, December 2015)

tvorcovia

réžia André Braga
tvorba André Braga, Cláudia Figueiredo, Paulo Mota, Ricardo Machado
dramaturgia: Cláudia Figueiredo
interpretácia: André Braga, Paulo Mota, Ricardo Machado
DJ a zvukový dizajn: André Pires
plastická koncepcia: André Braga, Nuno Brandão, Sandra Neves
svetelný dizajn: Francisco Tavares Teles
svetlá: João Abreu
scéna: Nuno Brandão
produkcia: Ana Carvalhosa (vedenie), Cláudia Santos
koprodukcia: Circolando, Teatro Municipal do Porto, São Luiz Teatro Municipal, Centro Cultural de Ílhavo
tvorivý priestor: Centro Cultural Gafanha da Nazaré, Teatro Municipal Campo Alegre

režisér

André Braga (1973) – režisér, choreograf, scénograf a interpret. Po ukončení štúdia na fakulte Športu a telesnej výchovy na Univerzite v Porte a v Národnej cirkusovej škole Annie Fratellini v Paríži sa začal venovať štúdiu a osobnému tréningu v oblasti tanca, divadla a výtvarného umenia. Spolupracoval s mnohými významnými umelcami, ktorí výrazne ovplyvnili jeho tvorbu – Josef Nadj, Thierry Baë, Peter Gemza, Cécile Loyer a ďalší. V roku 1999 založil s Cláudiou Figueiredo zoskupenie Circolando, ktoré dodnes vedú ako umeleckí riaditelia. Braga ako pedagóg pravidelne vedie workshopy pohybovej a transdisciplinárnej tvorby v Portugalsku aj v zahraničí.

Cláudia Figueiredo (1974) sa v súbore Circolando zaoberá koncepciou a dramaturgiou všetkých inscenácií. Absolvovala odbor sociológia na Filozofickej fakulte Univerzity v Porte a vyštudovala magisterský a doktorandský program sociológie na Univerzite v Coimbre. Ako pedagóg viedla v Akadémii súčasného umenia Kurz umeleckej špecializácie v pouličnom divadle a písaní hier. Po kurze v oblasti výskumu a redakčnej činnosti sa venuje výhradne súboru Circolando, kde po boku André Bragu pôsobí v oblasti projektového managementu a dramaturgie a spolurežíruje väčšinu inscenácií.

Tvorba André Bragu a Cláudie Figueiredo sa na Divadelnej Nitre i na Slovensku prezentuje po prvý raz.

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: áno
Texty inscenácie: PT, SK, EN

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk