Všetko za národ

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, 2008
Autor: Božena Slančíková-Timrava, Ondrej Šulaj
Réžia: Michal Vajdička

o inscenácii

Jednou z udalostí divadelnej sezóny 2007/2008 na Slovensku sa stal ojedinelý dramaturgický projekt Divadla Andreja Bagara v Nitre, nazvaný Rodinné striebro. Päť inscenácií diel slovenskej klasickej prózy i drámy v súčasných javiskových interpretáciách predstavuje päť rôznych pohľadov na súčasné divadelné poetiky a štýly, a súčasne päť pohľadov na povahové črty a myšlienkové hodnoty slovenského národa. Vo výbere sa ocitli diela Jozefa Gregora Tajovského, Júliusa Barča-Ivana, Františka Švantnera (doplneného o motívy z diela ďalších nadrealistov, Margity Figuli a Dobroslava Chrobáka) zakladateľov slovenskej operety Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa, ako aj Boženy Slančíkovej-Timravy, spisovateľku nezvyčajného pozorovateľského talentu. Hoci Timrava žila koncom 19. a začiatkom 20. storočia, jej pohľad na charakterové črty hrdinov noviel a poviedok prekvapujú svojou nadčasovosťou a univerzálnosťou.

Dramatizátor Ondrej Šulaj sa vrátil k Timravinmu dielu už po druhý raz. V roku 1975 zdramatizoval novelu Ťapákovci, ktorú dodnes hrávajú profesionálne aj amatérske divadlá (dielo vďačí za úspech téme – zápecníctvo a letargia Timraviných hrdinov sú dodnes živou črtou našej národnej povahy).

Pre projekt Rodinné striebro vybral Ondrej Šulaj novelu Všetko za národ – obraz života mladých žien, túžiacich po sebarealizácii. Základné konflikty hrdiniek s okolitým svetom postavil do jemne ironického kontrastu k túžbam obyčajnej ženy. Vytvoril tak svojský dramatický text, kde postavy rozohrávajú Timravine ostrovtipné postrehy v dramatických situáciách, kde dominujú témy márneho hľadania šťastia, ale aj národniarskeho fanfarónstva, morálnej zadubenosti či rezignácie na aktívny život. Inscenácia je situovaná do štúdiového priestoru, medzi divákov. Scénograf Pavol Andraško používa naturálne materiály – hlinu, autentický nábytok a nimi podporuje nostalgické atmosféry jednotlivých obrazov, rovnako ako dobové kostýmy.

Mladý režisér Michal Vajdička vo svojich réžiách dôveruje hercom, vychádza z ich naturelu, a tak im poskytuje výrazný podiel na výslednom tvare. V inscenácii Všetko za národ rozohrávajú herci svoje príbehy prostriedkami moderného divadla, založeného na výraznom detaile, zvýrazňovaní paradoxu, na strihu situácií a nálad. Vďaka silnej téme, divadelne vďačnému spracovaniu a výborným hereckým výkonom sa stala nitrianska inscenácia Všetko za národ jednou z pozoruhodných udalostí uplynulej sezóny na Slovensku. V slovenskom divadelníctve, ktorému dominujú overené texty a ľahká zábavnosť, je inscenácia Všetko za národ a s ňou celý projekt Rodinné striebro výnimočným počinom divadla občianskej angažovanosti.

Oleg Dlouhý

tvorcovia

réžia: Michal Vajdička
kostýmy: Jana Hurtigová
scéna: Pavol Andraško
hudba: Peter Mankovecký
dramaturgia: Daniel Majling
osoby a obsadenie: Viera Javorčíková: Kristína Turjanová; Elena Javorčíková: Zuzana Kanócz a. h.; Olina Javorčíková: Zuzana Moravcová / Lucia Lapišáková a. h.; Hana Čepinská: Eva Pavlíková; Čierny / Kamenár: Branislav Matuščin; Želka Čierna: Daniela Kuffelová; Farár Javorčík: Ivan Vojtek st.; Matej Vodnár: Martin Nahálka; Hagarka: Žofia Martišová; Hagara: Milan Ondrík; Belický: Peter Oszlík; Pekáč / Limbovský: Juraj Loj

režisér

Michal Vajdička (1976) V rokoch 1999 až 2004 študoval divadelnú réžiu na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU v Bratislave. Po škole hosťoval ako režisér v Štátnom divadle v Košiciach, v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a v Komornom divadle Martin. K hre írskej proveniencie sa vracia už tretíkrát, pričom obe predchádzajúce stretnutia s írskou dramatikou zaznamenali úspech u divákov i kritiky. Inscenácia hry Martina McDonagha Opustený západ, ktorú režíroval ešte na VŠMU, získala ocenenia na medzinárodných festivaloch divadelných škôl v Brne a Bratislave. Inscenácia hry Krásavica z Leenane (Divadelná Nitra 2005) od toho istého autora získala v roku 2005 tri nominácie na DOSKY. Portia Couhglanová Mariny Carr reprezentovala Divadlo Andreja Bagara na Divadelnej Nitre 2007.

Materiály k dispozícii

Texty inscenácie: SK

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk