Frank

Nigel Charnock + Company, Veľká Británia, 2003
Autor: Nigel Charnock + Company
Réžia: Nigel Charnock

o inscenácii

Frank je o vzťahoch mužov k ženám a niekedy aj inak. Nigel tu skúma svoju vytrvalú posadnutosť sexualitou a záležitosťami rodu. Názov Frank je odvodený od mena Nigelovho otca a od slova frank, ktoré v angličtine znamená úprimný. A nepôjde tu o nič menej ako o úprimnosť v láske, smrti, sexe a rodinných vzťahoch.
(...) Sólové predstavenie Nigela Charnocka predstavuje jedinečný zážitok; čiastočne je to neobyčajné sólové komické vystúpenie, čiastočne hlboká dráma a krásny tanec. Brilantná, strhujúca, zábavná rovnováha premyslenej choreografie a voľnej improvizácie, ktorá rozohráva celú škálu radosti a bolesti.

bulletin súboru

Frank je neľútostnou komickou a digresívnou zmesou improvizovaného monológu, spevu a pohybu, v ktorej Charnock predvádza svoj dôvtip, morbídny humor a múdrosť v duchu úprimnej neviazanosti. Pôsobí ako naše zrkadlo, odstraňuje hranicu medzi účinkujúcim a divákom tým, že nás vedie k tomu, aby sme sa postavili zoči-voči závažným veciam (narodenie, sex, láska, smrť a význam života a umenia / zábavy).
(...) Keď sa prezlečie v prostrednej uličke, vystrčí ruky, potom mikrofón, nasunie sa do nohavíc, tancuje a rozpráva. Všetko, čo robí, vyvoláva dojem nervóznej naliehavosti, ako keby sa obával, že nás stratí, ak spomalí. Ale disciplinovaná podstata senzitivity postmoderného šoubiznisu udržuje našu pozornosť.    

Donald Hutera, Times

Charnock je bravúrny obrazoborec, ktorý strháva hranice medzi slovami a pohybom, tancom a divadlom, ilúziou a realitou.     

London Evening Standard

Nigel má skutočný talent pre performance, vykúzli bujaré defektné postavy, ktoré sa odhaľujú v nekonečných virtuóznych monológoch, zatiaľ čo sa jeho na bielo natreté telo súcitom chveje a trasie.

The Sunday Telegraph

info

autor, choreografia a réžia: Nigel Charnock
produkcia: Nigel Charnock + Súbor / Nigel Charnock + Company
koprodukcia: Venice Biennale, Dance 4, Yorkshire Dance, Dance & Theatre Cornwall, Arts Council England
účinkuje: Nigel Charnock

režisér

Nigel Charnock (1960) Zakladajúci člen DV8. Je známy ako nekonformný a strhujúci performer. Po úspešnej spolupráci s Lloydom Newsonom v DV8 si Nigel vytvoril vlastný súbor v roku 1995 s cieľom vytvárať netradičné projekty spájaním rôznych druhov umenia. Neustále skúma vlastné, beznádejne nekonvenčné chápanie hriechu a sexuality – jeho tvorba je rozprávaním na tému Láska – Sex – Smrť, ktoré útočí na konvencie a je plné morbídneho humoru. Nigel Charnock je aj umeleckým šéfom Helsinki City Theatre Dance Company. Pravidelne vedie workshopy a tréningové centrá pre pokročilých študentov a profesionálov (Letná škola Accedemia Isola Dansa La Biennale de Venezia; Merseyside Dance Initiative, Liverpool; On-Off Workshop, Berne; Dance 4, Nottingham; Yorkshire Dance Alt dance Festival; University of California, La Caldera v Barcelone; Carolyn Carlson’s Atelier de Paris, PACT Zollverein v Essene). Neustále skúma a rozvíja formu a obsah, pracuje s rozličnými druhmi umenia. Bol choreografom tanečných produkcií vo Veľkej Británii, Portugalsku, Fínsku, Nemecku a inde, vytvoril tanečné diela pre film, bol divadelným režisérom, vytvoril installation performance, robil choreografiu pre britské televízne vystúpenia a medzinárodné turné The Pet Shop Boys a nedávno napísal a režíroval Asylum, neviazanú a znepokojujúcu hru stredného rozsahu s piesňami.