Platonov

Vysoká škola múzických umení, Bratislava, 2003
Autor: Anton Pavlovič Čechov
Réžia: Marián Amsler

o inscenácii

Študent réžie Marián Amsler nepristúpil k Platonovovi s platonickým odstupom. Hercov nechal prežívať vášeň, bolestivé poníženia i drsné vtipy, jednotlivé situácie zvýrazňoval fyzickou aktivitou až agresivitou postáv, vzťahy však na druhej strane prehlboval civilným, nepatetickým herectvom.
(...) Ľuboš Kostelný predstavil Platonova ako súčasného chalana. Nenájdeme v ňom záhadný, romantický šarm, skôr zlobu bitkára a aroganciu človeka nespokojného so samým sebou.

Zuzana Uličianska, SME

Predstavenia naštudované študentmi Vysokej školy múzických umení v Bratislave sa pravidelne objavujú na festivale Divadelná Nitra a zakaždým patria k najnavštevovanejším a najúspešnejším. Platonov je absolventské predstavenie 5. ročníka réžie a dramaturgie VŠMU v Bratislave (ročník Ľubomíra Vajdičku) a 4. ročníka herectva pod vedením Martina Hubu, Emílie Vášáryovej a Zuzany Krónerovej. Inscenácia mala premiéru v januári 2003 a vzápätí sa zúčastnila niekoľkých medzinárodných festivalov, z ktorých priniesla najvyššie ocenenia: festival Setkání v Brne (Česká republika) – divácka cena za najlepšie predstavenie, cena poroty za najlepší herecký výkon Ľubošovi Kostelnému za postavu Platonova; Festival Zlomvaz v Prahe – cena divákov za najlepšie predstavenie festivalu; Medzinárodný festival vysokých divadelných škôl vo Varšave – Grand Prix festivalu – ocenenie odbornej poroty, Ľuboš Kostelný – cena za najlepší mužský herecký výkon a Marián Amsler – špeciálna cena poroty za réžiu.

info

réžia: Marián Amsler
preklad: Dana Lehutová
dramaturgia: Veronika Bubnášová
hudobná spolupráca: Peter Mankovecký
scéna: Katalin Bujnová
kostýmy: Lenka Kadlečíková
osoby a obsadenie: Anna Vojnicevová: Katalin Holocsy, Sergej Vojnicev: Ján Koleník, Sofia: Zuzana Kanócz, Porfirij Glagoliev: Marián Balážik, Kirill Glagoliev: Marián Mitaš, Mária Grekovová: Renáta Ryníková, Dr. Nikolaj Trileckij: Ondrej Kovaľ, Izák Vengerovič: Pavel Bruchala, Michail Platonov: Ľuboš Kostelný, Saša: Ľudmila Trenklerová, Osip: Martin Kusenda

režisér

Marián Amsler (1979) Študent 5. ročníka divadelnej dramaturgie Vysokej školy múzických umení v Bratislave v ročníku Ľubomíra Vajdičku. V r. 1999 preložil a dramaturgicky spolupracoval pri inscenovaní hry A. Schnitzlera Zelený papagáj (VŠMU). Ako dramaturg a herec spolupracoval na predstavení podľa filmu Nicolasa E. Baehra a Larryho Peerca Incident v réžii Martina Hubu. Ako svoj prvý samostatný projekt zrežíroval Hru Oľgy Muchinovej Táňa-Táňa (uvedená aj na Divadelnej Nitre 2002). Po inscenácii Platonov realizoval v apríli 2003 najnovšiu hru Oľgy Muchinovej You. Od roku 2001 účinkuje ako herec v úspešnom predstavení činohry Slovenského národného divadla v Bratislave Tančiareň v réžii Martina Hubu.