Alenka 01, Alenka 001 (dodatky ku Carrollovi do slov Alenky)

Divadlo Polárka, Brno, Česká republika, 2003
Autor: Lewis Carroll, Miroslav Oščatka
Réžia: Martin Čičvák

o inscenácii

V réžii Martina Čičváka sa nám predstavuje prísne štylizovaná, minimalistická pastva pre oči s úplne špecifickou logikou konania a myslenia postáv – javiskový sen.
(...) Martin Čičvák inscenáciu zostavil ako voľný sled takmer sošných obrazov s prísnou štylizáciou hereckého prejavu a rozvoľneným príbehom, kedy vlastne vôbec nie je podstatné, ako sa dej vyvíja. Dôležité je výtvarné gesto inscenácie, absurdita situácií, nonsens, často zvláštnym spôsobom rezonujúci s dneškom.
(...) V každom prípade to, čo sa Čičvákovi a scénografovi a iniciátorovi tohto projektu Cillerovi podarilo na javisku Polárky (...) vyčariť, len ťažko nájde v súčasnom českom divadle, utopenom v televízoidnom civilizme a muzikálovom poskakovaní, porovnanie. Pretože sa dotkli hranice, kde sa divadlo mení na mágiu.

Roman Sikora, Večerní Brno

Všetky postavy toho sveta sú zvláštne, každú z nich určuje bizarný detail. Králik má na hlave veľkú bielu chlpatú masku s veľkými ušami a v rukách kastanety, (...) matka sa snaží uspávať svoje dieťa a vedľa nej stojí kuchárka s nožom, (...) dieťa začne plakať, jeho plač však znie ako prasačie krochkanie. (...) Táto hra voľných asociácií a čarovných snových spojení, v ktorých vzťah príčina – následok nehrá žiadnu rolu, prestupuje celú inscenáciu. Vidíme prúd podmanivých obrazov, kde nikto nikomu neodpovedá na otázku preto, aby sa niečo nové dozvedel.
(...) Divadlo Polárka je i po štyroch rokoch svojej existencie neprehliadnuteľným solitérom. Diváci na jej predstavenia nechodia „na hercov“, ale kvôli vyrovnaným a kvalitným výkonom v originálnych kreáciách režisérov s vlastným názorom (Čičvák, Oščatka, Mikulášek).

Petr Christov, Divadelní noviny

tvorcovia

réžia: Martin Čičvák
dramatizácia: Miroslav Oščatka
koncepcia a scéna: Tom Ciller
dramaturgia: Dora Viceniková, Martin Čičvák
kostýmy: Kamila Polívková
hudba: Karel Albrecht
účinkujú: Lukáš Rieger, Jana Horčičková, Jiřina Koňuchová, Petra Hřebíčková, Sergej Sanža, Helena Plecháčková, Sylba Vespalcová, Isabela Bencová, Petr Král, Jan Kruba, Viktor Čepl, David Smečka, Jiří Skovajsa, Jiří Ressler, Robert Musialek

režisér

Martin Čičvák (1975) Absolvent odboru réžie na Divadelnej fakulte JAMU Brno (1999). Začínal na Slovensku, odkiaľ pochádza, no príležitosť pre profesionálne uplatnenie našiel v Čechách. Už počas štúdia hosťoval v Darlington College of Arts a v Grace Theatre Londýn. Režíroval okrem iných tieto inscenácie: Beckett: Čakanie na Godota, Bernhard: Teátermacher, Shakespeare: Richard III. (Štátne divadlo Košice), Brecht: Dobrý človek zo Sečuanu (Divadlo SNP Martin), Bernhard: Immanuel Kant, Shakespeare: Sen noci svätojánskej, Strauss: Ithaka, Kafka: Zámok (Národné divadlo Brno), Büchner: Vojcek, Suchovo-Kobylin: Proces (trilógia), Molière: Mizantrop (Činoherný klub Praha), Brecht: Baal, Puškin: Eugen Onegin (Štúdio Marta Divadelnej fakulty JAMU Brno), operná inscenácia Júlia (Montekovia a Kapuletovia) (Divadlo Josefa Kajetána Tyla Plzeň). Spolupracoval s brnianskymi divadlami Polárka, Divadlo v 7 1/2 a i. získal Cenu Alfréda Radoka za rok 1999 ako talent roku.

Materiály k dispozícii

Texty inscenácie: CZ

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk