PÁNSLEČNASLEČNAPÁN

casaBranca – Asociácia pre kultúru, Lisabon, Portugalsko, 2011
Autor: Ana Borralho, João Galante
Réžia: Ana Borralho, João Galante

o inscenácii

Predstavenie je konfrontáciou divákov s troma nahými telami – na ľubovoľne dlhú chvíľu majú možnosť posadiť sa oproti nahým performerom, čím vzniká vzájomný vizuálny kontakt a intimita nahoty sa bezprostredne narúša. Nahota tu neznamená erotickú ponuku, ale osobnostnú výzvu, pretože tvár každého performera má znaky pohlavnej identity, ktorú jeho telo popiera. Predstavenie tak okrem iného kladie otázky určenia sociálnej identity človeka a definície muža / ženy, čím približuje rodovú politiku a poukazuje na komplikácie s chápaním rodu.

Tvárou v tvár sediacu a mlčiacu dvojicu performer – divák delí iba malý stolík a divák zo slúchadiel počúva romantickú, ľúbostnú pieseň. Z performancie sa stáva akýsi „otvorený zážitok“: je to práve divák, kto určuje dĺžku predstavenia, druh vzťahu (prostredníctvom výberu performera, oproti ktorému si sadne) aj okamih, kedy vstane a preruší priebeh akcie, prenechajúc miesto ďalšiemu divákovi. Všetci ďalší diváci čakajú bokom na pohovke, sú v pozícii pozorovateľov a majú možnosť rozhodnúť sa, či sa chcú na predstavení podieľať, alebo nie.

casaBranca – Asociácia pre kultúru, Lisabon, Portugalsko, 2011
Autor: Ana Borralho, João Galante
Réžia: Ana Borralho, João Galante

tvorcovia

režisér

Ana Borralho (1972) & João Galante (1968) sú výtvarníci a herci. Spolupracujú od roku 2002, vystavovali v Európe, Južnej Amerike i Spojených arabských emirátoch. Podieľali sa na projektoch divadelnej skupiny Olho, sú zakladajúcimi členmi kapely Jimmie Durham a kultúrneho združenia casaB. Žijú a pracujú v Lisabone a Lagose.