Sirota Čao

Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, Rumunsko, 1996
Autor: Ťi Ťün-siang
Režia: Alexandru Dabija

o inscenácii

Adaptácia textu (Čao-š ku-er) čínskeho dramatika z dynastie Juan (13. stor.). Príbeh pohrobka – siroty Čao, ktorému vyvraždia celú rodinu (300 osôb) a ktorý sa v dospelosti za krivdu pomstí, je poukazom na vyhladzovanie celých rodinných klanov Mongolmi pri dobývaní Číny, ale aj zdôraznením úcty k rodu a nevyhnutnosti rodovej kontinuity ako etického imperatívu. Veľmi voľne na text nadviazal aj Voltaire svojou Čínskou sirôtkou, uvedenou v Commédie Française v roku 1755.
Inscenácia bola ohodnotená Cenou za najlepšie predstavenie a Cenou za výpravu (UNITER) a na Národnom festivale I. L. Caragialeho 1996 Zvláštnou cenou poroty a Cenou za osvetlenie.

tvorcovia

réžia: Alexandru Dabija
scéna: Dmgos Buhagiar
kostýmy: Irina Solomon
hudba: Mircea Octavian
svetlo: Vasile Popovici
masky: Eugenia Popovici
hrajú: Afrodita Androne, Letia Ciobotariu, Gina Gulai, Gheorghiţa  lftimi, Lucreţia Mandric, Carmen Moruz, Cătălina Rusu, Doru Aftanasiu, Paul Chirilă, Iurie Luncaşu, Florin Mircea jr.,  Pompiliu Ştefan, Dan Covrig, Líviu  Timuş, Tudor Tăbăcaru, Corneliu Dan Borcia, Radu Băiţan, Daniel Beşleagă, Mihai Danu, Loredana Botezatu, Tmian Grigoriu, Oana Albu, Lucian Pavel, lonuţ Cucoară, Ioan Mumriu, Mihaela Ciolan

režisér

Alexandru Dabija (1955) – významné réžie:  Ako  sa  vám páči  a  Dvaja  šľachtici  z  Verony (Shakespeare),  Búrlivá noc  (Caragiale),  Pán Leonida  a reakcia  (Caragiale), Meštiak šľachticom a Scapinove šibalstvá (Molière).
Ocenenia: Najlepší režisér (1989), Najlepšie predstavenie (Sirota Čao, 1995), Mimoriadna cena (1994), Cena nadácie Tofan (1996).

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: SK, RO

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk