Uzavretý raj

Centre Dramatique National, Orléans, Francúzsko, 1996
Autor: Heinrich von Kleist
Režia: Stéphane Braunschweig

o inscenácii

Uzavretý raj vychádza z dvoch prác Heinricha von Kleista (1777 – 1811) – eseje O bábkovom divadle a drámy Penthesilea (1808). Prvá časť je putovaním osamelého človeka medzi dvoma nekonečnami, z ktorých jedným je bábka na niti a druhým Boh. Je to hľadanie nevinnosti a zároveň očakávanie od divadla – byť „cestou okolo sveta“ pri hľadaní raja, zdrojom, ktorý vrhá svetlo na skutočnosť. A potom prichádzajú tri ženy (druhá časť) rozprávať o dvojzmyselnosti túžby. Rozorvané, lebo vedia veľa alebo príliš málo, priťahované a spaľované svetlom, lebo ho zbadali, ale príliš neskoro.

„Raj je uzatvorený a Cherubín je ďaleko za nami: musíme sa teda vybrať na cestu okolo sveta, aby sme zistili, či niekde na druhej strane nebude otvorený.“

tvorcovia

réžia: Stéphane Braunschweig
preklad: Eloi Recoing, Ruth Orthmann
hudba: Gualtiero Dazzi
svetlo: Marion Hewlett
kostýmy: Bettina Walter
asistent réžie: Georges Gagneré
účinkujú: Jean-Marc Eder, Flore Lefěbre des Noëttes, Alexandra Scicluna, Lisa Erběs (violončelo)

režisér

Stéphane Braunschweig nastúpil po ukončení štúdia filozofie na l'École du Théatre National v Chaillot, ktorú viedol Antoine Vitez a neskôr založil súbor Ie Théâtre – Machine.
Inscenácie – 1991: Snežní muži, Büchnerova trilógia Woyzeck, Brechtove Bubny v noci, von Horváthov Don Juan sa vracia z vojny (cena za divadelný  objav  –  Združenie  kritikov),  Sofoklov Ajax. 1992 – Čechovov Višňový sad. 1993 – Doktor Faust Th. Manna fl Shakespearova Zimná rozprávka. 1994 – Kleistov Amphitryon. 1995 – Uzavretý raj podľa H. von Kleista, Wedekindova Franziska v divadle Odéon – Théatre de l'Europe. Na december  1996 pripravuje  premiéru  Ibsenovho Peera Gynta. S. Braunschweig pracuje aj pre operu – režijne spracoval diela Fénelona; Bartóka, Beethovena, Dazziho, Janáčka.