Drak sa vracia

Slovenské komorné divadlo (predtým Divadlo Slovenského národného povstania), Martin, 1996
Autor: Dobroslav Chrobák
Réžia: Marián Pecko

o inscenácii

Novela Dobroslava Chrobáka 1907 – 1951) Drak sa vracia z roku 1943 je jednou z najvýznamnejších a najkontroverznejších prác lyrizovanej prózy (magického realizmu). Jej scénické spracovanie pokračuje v intenciách Peckovej poetiky totálneho divadla (Bláznove zápisky, Dojímate ma veľmi – Divadelná Nitra'93), s dominujúcou výtvarnou, hudobnou a pohybovou zložkou. Chrobákova novela, hovoriaca o predpojatom vzťahu spoločnosti (dedina) k jednotlivcovi (Drak), je zmysluplným východiskom netradičnej interpretácie dnes už klasického diela, ktorá však zachováva jeho poetiku  obrazného magického autorovho jazyka.

tvorcovia

réžia: Marián Pecko
dramatizácia: Ivana Škripková
dramaturgia a hudba: Róbert Mankovecký
scéna: Jaroslav Valek
kostýmy a masky: Radka Janáková
pohybová spolupráca: Elena Lindtnerová – Krošláková
osoby a obsadenie: Drak: Ivan Giač, Šimon: Ján Kožuch, Eva: Jana Oľhová, Lepiš: Štefan Mišovic, Dedinčania: Eva Gašparová, Andrej Hmčiar, Martin Hronský, Jana Kantorová, Braňo Matuščin, Renáta Rundová, Andrej Štermenský, Nela Valentová, Zoška: Ľuba Krkošková

režisér

Marián Pecko (1958) – stále angažmán v Bábkovom Divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Významné réžie: Dojímate ma veľmi (Divadlo na Rázcestí Banská Bystrica), Bláznove zápisky (Divadlo SNP Martin), Opoviesz Wigilijna (Varšava), Cyrano (Bialystok)