Nažratí

Det Norske Teatret, Oslo, Nórsko, 2002
Autor: Yngve Sundvor
Réžia: Yngve Sundvor

o inscenácii

Zomrieť sa dá nielen od hladu, ale aj z prebytku jedla. Nehovorím iba o fyzickej smrti, ale tiež o smrti duševnej, ktorá nadmernú výživu sprevádza. Táto choroba je, prirodzene, úzko spojená s materializmom, s konzumnou spoločnosťou. Každá ľudská bytosť potrebuje niečo, pre čo by sa oplatilo žiť, a toto niečo by azda mohlo byť aj čosi iné ako nové auto. Hovorím o nevyhnutnosti vzájomne sa deliť o idey. Hovorím jednoducho o humanizme.
(...) Ako presvedčiť deti, že musia dojesť všetko, čo majú na tanieri, keď otec, opitý drahým koňakom, vyvráti opulentnú vianočnú večeru? Moralizujem? Nie, iba chcem upozorniť na to, že takto vyhodené peniaze by sme radšej mali venovať na charitu.
(...) Naša konzumná spoločnosť nepraje premýšľaniu a úvahám. Umenie potrebujeme nielen na to, aby nás zabavilo, ale aby za nás aj premýšľalo.

Yngve Sundvor, režisér

A funguje to! Obrazy – dokonalé obrazy nášho bohatstva v podobe jedla, jedla a ešte raz jedla. Láska je tu redukovaná na masturbáciu včlenenú do procesu jedenia – dosť na to, aby nám obrátilo žalúdky. Toto nie je jedlo, ktoré si vychutná každý. Predstavenie presne útočí na naše uzavreté, spokojné Nórsko. Je tým, čím by dobrá satira mala byť: nielen výstražne vztýčeným prstom, ale doslova zauchom.

Andreas Wiese, Dagbladet, 16. 1. 2002

Nažratí sú osobitnou, vyzývavou hrou, kde herci predvádzajú brilantnú prácu. Počas deväťdesiatich minút sa menia z obyčajných, žoviálnych a milých ľudí na tučné, nechutné monštrá. Zmena sa najskôr prejaví na ich tvárach, ktoré pomaly, ale vytrvalo strácajú všetky znaky života a inteligencie a stávajú sa mŕtvymi, stuhnutými maskami.

Ida Lou Larsen, Nationen, 17. 1. 2001

tvorcovia

réžia: Yngve Sundvor
hudba: Håvard Lund
scéna: Mia Runningen
hrajú: Marianne Krogh, Gard B. Eidsvold, Reidar Sørensen, Øyvin Berven, Ingrid Jørgensen

režisér

Yngve Sundvor (1968) Absolvoval moskovský GITIS. Doposiaľ inscenoval okolo dvadsať divadelných predstavení v Nórsku aj v zahraničí – pracoval napríklad v litovskom Kaunase či vo francúzskom Montpellier. Jeho inscenácie pravidelne hosťujú na prestížnych medzinárodných festivaloch (už debutom Kamenný hosť zaujal na estónskom Baltoscandale). Je dvojnásobným držiteľom nórskej ceny „Hedda" aj prestížnej Ceny kritiky.
Najväčší ohlas zožala jeho divadelná adaptácia Hamsunovho Hladu, ktorú videli aj diváci vo Švédsku a Veľkej Británii. Sundvor ju naštudoval v nórskom národnom divadle Det Norske Teatret, ktoré teraz prichádza do Nitry s jeho inscenáciou Nažratí (nórsky: Mett) inšpirovanou francúzsko-talianskym filmom Veľká žranica. Sundvorove réžie s minimom scénických efektov prezrádzajú vzťah k fyzickému divadlu (physical theatre) sústredenému na prácu hercovho tela. V poslednom čase – príkladom sú práve Nažratí – sa režisér koncentruje čoraz viac na divadlo, ktoré nie je ani tak estetickou udalosťou, ako arénou politických ideí.

Materiály k dispozícii

Texty inscenácie: NO

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk