Powerpoint

Aisle16, Colchester, Veľká Británia, 2005
Autor: Luke Wright, Ross Sutherland, Chris Hicks
Réžia: Luke Wright, Ross Sutherland, Chris Hicks

o inscenácii

Táto spoločne pripravená inscenácia má podobu seriálu sprevádzaného tematicky blízkymi slide shows, na ktorých sú hojne zastúpené vývojové diagramy, grafy a slogany. Úhľadne útočným korporátnym žargónom používaným „pri riešeniach problémov“ tvorcovia reprodukujú všetko od televíznych reality shows cez firmy na mobilné telefóny až po kaviarenskú kultúru. ... Trio sype z rukáva jeden vtipný obraz za druhým: mŕtve psy ako módne      doplnky, päťlístky ďateliny a trojročné deti ako tí, čo majú v rukách budúcnosť, ako „mini víťazi“. Celé by to však tak dobre nevyznelo, keby títo traja tvorcovia hry neboli rovnako dobrými hercami ako spisovateľmi.

Natasha Tripney, www.musicomh.com

Tento inteligentný, provokujúci druh efektných invektív je typickou satirou. Predstavenie skupiny Aisle 16  nie je iba o rýmovaní alebo rytme vo vetách. Použitím slide show nám títo mladí chalani po kúskoch postupne odhaľujú móresy korporátnych spoločností s uštipačným, niekedy až surreálnym podpichovaním, ktoré je podobnou fraškou ako inštrukcie na seminári pyramidálnych predajcov. Je to látka ostrá ako britva, vizuálne i akusticky pútavá, v ktorej nechýbajú geniálne momenty.

Metro

Vo svojom predstavení bojuje skupina Aisle 16 svojím vyskakovacím nožíkom proti všetkým predsudkom o poézii ako zatuchnutého a nezrozumiteľného umenia tým, že zvýrazňuje zatuchnuté a nezrozumiteľné firemné táraniny. Počas ich boja sa divák dobre zabáva. Predstavenie  zožalo úspech na edinburgskom festivale Fringe, predstihlo ostatné poetické predstavenia a zvýšilo latku vo sfére hovoreného slova v Británii. V júli sa toto predstavenie ocitlo medzi 12 najlepšími divadelnými predstaveniami vo festivalovom prehľade časopisov Time Out a Fest. Predstavenie Powerpoint získalo Cenu kritikov časopisu Time Out: „Napriek tomu, že  títo presne mieriaci divadelní básnici nepotrebujú  k svojmu umeniu dodávať žiadne vizuálne vtipy, ich diagramy a vývojové tabuľky sú vyvinuté so smrteľným účinkom, ktorý túto satiru ešte viac obohacuje. Pôsobivé nahliadnutie dovnútra i na povrch rovnice korporátnych spoločností“.

Critics' Choice, Time 0ut

Táto show napodobňujúca motivačný seminár využíva médium Poverpointu. No pod  elegantnými oblekmi sa ultramoderní Aisle 16 stávajú podvratnými cynikmi, ktorí pre potešenie diváka nechávajú zárodky technológií navzájom sa  zjesť. Vysvetlia nám umenie skupinového emailu, dôležitosť kávy  a biftekov na pracovisku či seizmický efekt typu písma, zvoleného pre správu, ktorú chcete poslať.

Rachel Boase, Fest

 Skupina Aisle 16
vznikla ako súčasť nového druhu britskej poézie. Ich štýl je zmutovaným hybridom vrcholov a pádov modernej kultúry: zrozumiteľný, trpký, krásny a vtipný. Po ich vzniku v r. 2000 sa rýchlo stali najvyhľadávanejšími predstaviteľmi na poli hovoreného  slova v Británii. Títo veteráni glastonburského festivalu si vychutnávajú vysoké vstupné svojich vystúpení v kluboch ako Apples and Snakes, Express Excess, Shortfuse a The Poetry Café a taktiež hosťujú na mnohých literárnych a hudobných festivaloch.

tvorcovia

réžia & účinkovanie: Luke Wright, Ross Sutherland, Chris Hicks

režisér

Luke Wright (1982) sa nepodriadil klišé britskej či americkej divadelnej poézie, jeho básne sú „cut-and-paste” paródia na masmédia sfarbená monokultúrou so sarkastickými disko osvetlením. Obávaný protivník v slam poetry súťažiach, víťaz Glastonburského slam festivalu v r. 2002. Jeho poéziu uviedla aj BBC. Kombináciou civilného ostrovtipu a trpkých zábleskov Wright rozveseľuje divákov v zábavných kluboch, na hudobných festivaloch a literárnych čítaniach.

Ross Sutherland (1979) sa písaniu a prednesu poézie venuje už  osem rokov. Pravidelný účastník slam poetry súťaží. Druhý zo súťaží  2003 & 2004 Farrago UK Slam a Big Word Scottish Slam. Vyučuje poéziu na workshopoch v Manchestri a Liverpoole.

Chris Hicks (1980) „jeden z členov cynickej inkvizície“, je šampiónom London Slam a členom Aisle16 od r. 2003. Rozprávanie kombinuje s veľkými finále rýchlosťou 300 míľ za hodinu. Píše, keď to potrebuje, plný odporu a zdesenia viac-menej nad všetkým.

Materiály k dispozícii

Texty inscenácie: SK, EN

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk