Faust

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre (predtým Bábkové divadlo v Nitre), 1995
Autor: Ondrej Spišák
Režia: Ondrej Spišák

o inscenácii

Inscenácia, ktorá prostredníctvom starej nemeckej legendy o túžbe človeka spoznávať nespoznané a prežívať zakázané rozpráva o  droge a  dôsledkoch jej užívania. Režisér tu uplatňuje všetky dostupné divadelné prostriedky. V inscenácii sa výrazne pracuje so svetlom, využívajú sa prvky čierneho divadla, hra s bábkami, hra živých hercov, a toto všetko sa odohráva v atmosfére skutočného rockového koncertu, ktorý hrá naživo popredná nitrianska rocková kapela. Jasne formulovaná závažná téma, alchýmia divadelných prostriedkov, dokonalá a zmysluplná hra výtvarna a hudby, a nad tým všetkým silno rezonujúca sugescia skutočného divadelného zážitku.

tvorcovia

réžia a scenár: Ondrej Spišák
dramaturgia a scenár: Ivan Gontko
výprava: Ivan Hudák
hudba a texty piesní: Znovu pod zemou / Under the Ground Again: Rišo Uljanko, Marcel Nevin, Juro Khun, Martin Kalinka, Andrej Kalinka
hudba Claudia Monteverdiho
účinkujú: Vlado Zetek, Roman Valkovič, Olga Schrameková, Ivan Gontko, Rudo Kratochvíl, Jaroslav Strunga, Danica Nemcová

režisér

Ondrej Spišák (1964) v roku 1987 absolvoval štúdium réžie a dramaturgie na bábkarskej katedre DAMIJ v Prahe. V roku 1988 nastupuje do BD v Žiline ako interný režisér, v marci 1990 odchádza do Šátneho bábkového divadla v Bratislave spolu so scénickým výtvarníkom  Františkom Liptákom. Spoločne sa podieľajú na vytvorení inscenácií: J. Nestroy – A . Ferko Zlý duch Lumpacivagabundus, P. Claudel – Krištof Kolumbus a iných. V roku 1990 zakladajú Teatro Tatro, voľné združenie režiséra, scénografa, hercov, ich manželiek a detí, ktoré zaujalo predovšetkým inscenáciami: Ghelderode: Sir Halewin (1990), Minas tirith – Minas morgul na motívy knihy J. C. Tolkiena (1993) a Balada pre banditu (1995). Rok 1992 je   rokom Spišákovho návratu do rodného mesta Nitry. Nastupuje ako interný režisér do Bábkového divadla, no neuzatvára sa ani pred spoluprácou s inými divadlami: napr. v Divadle Andreja Bagara pripravil inscenáciu hry Reného de Obaldiu Vietor v korunách Sasafrasu a vo Varšavskom Teatre Lalki Robinsona.