Nox

STOKA, Bratislava, 1995
Autor: Blaho Uhlár a kol.
Režia: Blaho Uhlár

o inscenácii

Inscenácia NOX je akoby realistickou činohrou bez slov. V konkrétnom priestore, ktorý môže byť izbou,  žije viacero konkrétnych ľudí. I akcie, ktoré vykonávajú, sú vo svojom prvom význame konkrétne. Avšak čo presne ona konkrétnosť znamená,  sa nedá vysvetliť. Ponurá atmosféra nočných výstupov evokuje obrazy Edwarda Muncha, úzkosť z hľadania vlastnej identity, ale i život medzi povrchným reklamným gestom a strachom zo seba samého. Objavuje sa i mikropríbeh, ktorý dáva tušiť, že všetky postavy kedysi, kamsi a k niekomu patrili, ale zdá sa, že už rezignovali na hľadanie toho miesta.

tvorcovia

réžia: Blaho Uh1ár
scéna: Alexandra  Gnisková
kostýmy: Zuzana Piussi
hudba: Martin Burlas s použitím diel klasikov
účinkujú: Ľubomír Burgr, Ingrid Hrubaničová, Jozef Chmel, Laco Kerata, Erika Láskavá, Lucia Piussi, Peter Zagar, Vlado Zboroň

režisér

Blaho Uhlár (1951) odbor divadelnej réžie VŠMU  absolvoval  v roku 1974. Po angažmán v štátnych divadlách v Trnave (do 1989) a v Prešove (do 1991) spoluzakladal divadlo Stoka a pracuje výlučne tam. Významné inscenácie: Tartuffe  (1984),  Kvinteto (1985), Téma Majakovskij (1987 – Cena za réžiu a Cena za najlepšiu inscenáciu   na Májovej divadelnej Nitre 1989), Kde je sever (1987) – Všetky spomínané inscenácie vytvoril B. Uhlár v DPDM Trnava. Záha (1990, UND Prešov), Impasse (1991, Stoka, Cena kritiky na Festivale Mimos´93, Périgueux, Francúzsko), Eo ipso (1994, Stoka), Nox (1995, Stoka).