Perinbaba

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, 1995
Autor: Ľubomír Feldek – Juraj Jakubisko
Režia: Anton Šulík ml.

o inscenácii

Inscenácia Perinbaba je divadelnou realizáciou scenára jedného z najúspešnejších slovenských filmov pre deti (v hlavnej úlohe Giulietta Masina). Režisér Juraj Jakubisko spolu s básnikom Ľubomírom Feldekom vytvorili originálne filmové dielo, v ktorom sa poetické videnie sveta spája s filozofickou otázkou smrti a nesmrteľnosti a hľadania zmyslu života. Tvorivá dvojica – opäť režisér a básnik – si zvolila atraktívnu formu muzikálu a spolu s ostatnými inscenátormi priblížila i najmenším divákom príbeh Jakubka a Alžbetky, ktorí dali prednosť pozemskej láske a dobru pred nesmrteľnosťou u Perinbaby.

tvorcovia

réžia: Anton Šulík ml.
úprava: Nikita  Slovák, Anton Šulík ml.
dramaturgia a texty piesní: Nikita Slovák
dramaturgická spolupráca: Darina Kárová
scéna: Boris Kudlička
hudba: Anton Popovič
kostýmy: Radka Janáková 
svetelný design: Róbert Polák
pohybová spolupráca: Denisa Kanásová & Marián Hlavatý
účinkujú: Eva Pavlíková, Marcel Ochránek / Marián Labutia ml., Lucia Lapišáková /Kristína Turianová, Adela Gáborová, Daniela Kuffelová, Ján Greššo, Eva Hlaváčová, Jana Valocká / Elena Podzámska, Žofia Martišová, Andrej Rimko, Ivo Hlaváček, Ivan Lachký, Ladislav Boroš, Tibor Andreas, Peter Cepček, Gabriel Čepček, Stanislav Ölvecký, Magdaléna Čaprdová

režisér

Anton Šulík ml. (1964) po začiatkoch v pantomimickom súbore NO a štúdiu na VŠMU  (odbor réžia pod pedagogickým vedením V. Strniska) sa stal režisérom a neskôr umeleckým  šéfom súboru Bábkového divadla v Žiline. Zo školských inscenácií zaujali najskôr Prvá láska   (na motívy Beckettovej hry) a Kafkovho Listu otcovi a Clavijo (hosť DN '92). Z inscenácií v domovskom súbore sú podnetné Don Quijotte, Sedem dwarfs alebo Seven trpaslíkov (hosť Divadla deťom '95) a najmä program ARCHA (Keď veľryby spievajú a iné inscenácie). Z  častých hosťovaní A. Šulíka v slovenských divadlách treba spomenúť predovšetkým  Dykovho Krysiara (DAB Nitra – 1993), Jazmínko v krajine klamárov (SND – 1994) a Krížová cesta (DSNP Martin – 1995). Perinbaba nadväzuje na režijnú spoluprácu A. Šulíka so súborom DAB v predchádzajúcich rokoch (okrem Krysiara rozprávka Prsteň a ruža).