Platonov

Teatr Polski, Vroclav, Poľsko, 1995
Autor: Anton Pavlovič Čechov
Režia: Jerzy Jarocki

divadlo

Súčasnosť divadla Teatr Polski je pokračovaním najlepších tradícií minulosti. Poľské divadlo vždy dokázalo harmonicky spájať moderný repertoár či klasiku s dramatickou tvorbou poľských autorov: Shakespeara so Slowackim, Różewicza s Ionescom. Jeho história je  spojená s menami špičkových poľských režisérov ako sú Edmund Wierciňski, Wilam Horzyca, Jakub Rotbaum, Zygmunt Hübner. Veľký vplyv na divadlo však mali aj silné osobnosti riaditeľov, napr. Jerzy Grzegorzewski alebo Jerzy Jarocki. Zaujímavé sú aj pravidelne organizované stretnutia popredných tvorcov súčasného svetového divadla, vrátane Jerzy  Grotowského, Petra Brooka, Jean-Louis Barraulta a Piny Bausch, s návštevníkmi divadla. Na veľkej scéne uviedol Tadeusz Kantor takmer všetky premiéry svojho divadla Cricot. Poľské  divadlo, hlboko ponorené do prúdu medzinárodných festivalov a samotné súc organizátorom festivalov súčasnej drámy, si vybudovalo počas posledných tridsiatich rokov rozsiahlu sieť kontaktov doma a v zahraničí. Len v r. 1994 hosťovalo so svojimi inscenáciami v Chicagu, v Bonne a v Káhire. V r. 1994 Klub divadelných kritikov vyhlásil Poľské Divadlo vo Vroclavi za najlepšie divadlo  sezóny 1993/94 a jeho inscenácia Platanov v réžii Jerzy Jarockého sa stala najpozoruhodnejším divadelným predstavením sezóny v Poľsku.

tvorcovia

úprava a réžia: Jerzy Jarocki
scénografia: Andrzej Witkowski
hudba: Krzesimir Dębski
choreografia: Leszek Czarnota
účinkujú: Halina Skoczyńska, Wojciech Kościelniak, Ewa Skibińska, Boguslaw Danielewski, Marek Feliksiak, Jacek Mikołajczak, Jolanta Fraszyńska, Zygmunt Bielawski, Miłogost Reczek, Edwin Petrykat, Henryk Niebudek, Andrzej Mrożek, Krzysztof Dracz, Krystyna Maksymowicz, Jolanta Zalewska, Stanisław Melski, Albert Narkiewicz,  Cezary Kussyk, Alżbieta Czaplińska Rafał Dynda, Urban Płaza, Michal Nesterowicz, Igor Gawlikowski, Marcin Płaza

režisér

Jerzy Jarocki (1929) absolvoval vysokoškolské štúdium v Krakove na Fakulte divadelného umenia – PWST v roku 1952, neskôr skončil réžiu na GITIS v Moskve. Po návrate do Poľska debutoval Jasieńského Plesom figurín vo Wyspiańského divadle v Katoviciach. S týmto divadlom spolupracoval od roku 1957 do 1962. Od roku 1962 doteraz pôsobí v divadle Teatr Stary v Krakove. V rokoch 1958 – 72 naštudoval niekoľko inscenácií pre Teatr Wspólczesny (Súčasné Divadlo) vo Vroclavi a v rokoch 1972 – 82 pre Teatr Dramatyczny (Činohra) vo Varšave. Režíruje aj v zahraničí: Zürich, Nový Sad, Norinberg a Wuppertal. Jeho predstavenia boli niekoľkokrát ocenené na Festivale súčasného poľského umenia vo Vroclavi. Od roku 1966 Jerzy Jarocki vyučuje divadelnú vedu na PWST v Krakove. Je držiteľom mnohých ocenení.

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: PL

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk