Preč odtiaľto

CandoCo Dance Company, Londýn, Veľká Británia, 1998

o inscenácii

Preč odtiaľto skúma témy ohromujúcich ciest a zázračných únikov. Tanečníci sú postavy, ktoré akosi zamrzli dôsledkom kataklyzmickej udalosti. Postupne si vytvárajú možnosti úniku, takže hra, počas ktorej prežívajú svoje nerealizované túžby, vyústi v zázračný útek, ktorý všetci hľadajú.

Inscenácia Preč odtiaľto je preniknutá zmyslom pre absurditu, dynamickosťou a fyzickou intuíciou, pre ktoré je súbor známy. Surreálna, úprimná vízia a fascinácia fyzickými možnosťami tanečníkov plne charakterizuje súbor, ktorý prinútil tanečný svet znova prehodnocovať svoje definície. Sedem statočných zo súboru CandoCo vás vtiahne na svoju fantastickú plavbu, až budete úplne ponorení v ich hľadaní: nájde sa konečne únik?

tvorcovia

réžia: Annabel Arden & Jos Houben
hudba: Jeremy Arden
výprava: Roswitha Gerlitz
svetlá: Bill Deverson
hlasová spolupráca: Maggie Burrows
realizácia návrhu mapy: Alice Purcell
produkcia: John Henderson
scénický manažér: Simon Hamilton
asistent réžie: Bethany Cooke
účinkujú: Celeste Dandeker, Charlotte Darbyshire, Jon French, Pedro Machado, Kuldip Singh-Barmi, Sue Smith and David Toole

režisér

Annabel Arden študovala pod vedením osobností ako Lecoq, Pagneux a Gaulier. Spoluzakladala Theatre de Complicite v roku 1983 a hrala a režírovala pre toto divadlo do roku 1994. Medzi jej predstavenia patrí The Visiť ocenené cenou Time Out za najlepšiu réžiu roku 1989 a Zimná rozprávka. Hrala v medzinárodne uznávanom Street of Crocodiles, ktorého premiéra bola obnovená v New Yorku v lete '98. Najnovšie začala pôsobiť v opere. Naďalej učí v Theatre de Complicite a v zahraničí.

Jos Houben pochádza z Belgicka a v divadle Theatre de Complicite začal pôsobiť od jeho úplného začiatku v roku 1984 po tom, čo vyštudoval divadlo na École Jacques Decoq v Paríži. Cestuje po svete a pracuje ako režisér, herec a pedagóg v slobodnom povolaní. Pracuje v Londýne ako režisér a spoluautor kultových komediálnych predstavení divadla Right Size Theatre Co, najnovšie pracoval na hre Do you Come Here Often?, ktorá mala úspech v divadle Vaudeville Theatre na West End v Londýne začiatkom tohto roka.

súbor

Súbor CandoCo Dance Company bol založený v roku 1991 Adamom Benjaminom a Celeste Dandeker. Adam, vizuálny výtvarník a učiteľ Tai-Chi študoval na Middlesex University. Celeste študovala a tancovala v Londýnskym divadle moderného tanca až do nehody v 1993, následkom ktorej bola prinútená používať invalidný vozík. Spoločne začali uvažovať o možnostiach využitia tanca ako plne integrovaného média pre postihnutých a nepostihnutých študentov. Po období skúmania čoskoro nasledovali ich prvé vyučovacie hodiny, pri ktorých vychádzali zo skúseností, ktoré mala Celeste s Grahamovou technikou a z Adamových vedomostí o uvoľňovaní a dotykovej improvizácii. Po množstve neformálnych predstavení sa konalo prvé profesionálne predstavenie divadla. Odvtedy je divadlo zaradené do hlavného prúdu súčasného tanca vo Veľkej Británii. V roku 1993 bola inscenácia Flying in the Face of... (Lietať s tvárou v...) ocenená cenou Time Out. Ich predstavenie Across Your Heart (Cez tvoje srdce) si získalo medzinárodné uznanie na opakovaných zájazdoch v Európe, Spojených Štátoch, Južnej Amerike, Japonsku, Afrike a Austrálii. Po návrate domov dostali Prudential Award for the Arts – cenu za rok 1997.