Slečinka

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, 1998
Autor: Nina Sadur
Réžia: Marián Pecko

o inscenácii

Nina Sadur napísala hru Slečinka na motívy poviedky N. V. Gogoľa Vij, v ktorej prirodzené i nadprirodzené, živí aj mŕtvi tvoria jednotu. Mystický príbeh a tajomstvo nedopovedaného o konflikte reálneho a nepoznaného, záhadného sveta, ktoré režisér v predlohe našiel, sa v nitrianskej inscenácii rozvíjajú predovšetkým akcentovaním protikladov. Reálny svet a záhrobie, ženská zmyselnosť a magická fatálnosť, tupá prázdnota a strach zo smrti, to všetko spolu s korešpondujúcou, na kontraste postavenou scénou, vytvára bizarnú atmosféru nie­ čoho, čo nemá jasné kontúry, je neuchopiteľné a nepochopiteľné.

tvorcovia

réžia: Marián Pecko
preklad: Oľga Ruppeldtová – Andrášová
dramaturgia: Iveta Škripková
scéna: Ján Zavarský
kostýmy: Eva Farkašová
hudba: Róbert Mankovecký
pohybová spolupráca: Elena Lindtnerová - Krošláková
hrajú: Slečinka: Eva Pavlílková, Choma Brut: Ján Kožuch, Javtuch: Jozef Dóczy, Svyryd: Ján Greššo, Doroš: Erik Peťovský, Chveska: Daniela Kuffelová

režisér

Marián Pecko (1958) pôsobí ako umelecký šéf a režisér v Divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici, ktoré výrazne a úspešne profiluje už niekoľko rokov. V oblasti tvorby pre deti a mládež rozvíja nové inscenačné tendencie a silu jeho výpovedí v tejto oblasti dokumentuje dvojnásobné udelenie cien za réžiu (1993, 1996) i účasť na rôznych medzinárodných festivaloch (napr. DN '93 s inscenáciou Dojímate ma veľmi). V inscenačnej tvorbe pre dospelých sa jeho réžie spájajú s prívlastkami „totálne“ divadlo a divadlo expresívnej režijnej výpovede. V poslednom   období pohostinne pôsobí v rôznych divadlách na Slovensku, v Čechách a v Poľsku.