Carmen

Medzinárodná nadácia Ukrajina – Kultúra – Európa, Kyjev, Ukrajina, 1998
Autor: Prosper Mérimée
Réžia: Andrij Žoldak

o inscenácii

Carmen v naštudovaní ukrajinského súboru je voľne spracovaný príbeh podľa svetoznámej novely Prospera Mérimée. Nie je to však španielska Carmen. Je tu Paríž, tridsiate roky, variété, počuť zvuky harmoniky a spev šansoniérov, všetko je plné delikatesy štýlu Coco Chanel... V takomto  romantickom prostredí sa odohráva tragický príbeh lásky, vášne, zločinu a intríg okolo krásnej cigánky a všetkých, ktorí bezmocne upadli do jej neustále spriadaných intrigánskych sietí.

Vynikajúce herecké výkony, veľkolepá choreografia, vyzývavé kostýmy a hudba Bizeta, Ščedrina či francúzske šansóny spolu s režisérovou neutíchajúcou fantáziou vytvorili  postmodernú inscenáciu, ktorá sa úspešne predstavuje na domácich aj zahraničných javiskách (účasť na Medzinárodnom festivale   "Divadelné konfrontácie '97" v Lubline a na Medzinárodnom divadelnom festivale v rumunskom Sibiu 1998).

tvorcovia

režisér: Andrij Žoldak
produkcia: Miroslav Grinišin
scéna a kostýmy: Maria Levitska
choreografia: Alla Rubina
hrajú: Jose: Anatolij Chostikojev, Carmen: Viktoria Spesivceva, Zuniga, Don Cairo, milenec Carmen, neskôr gangster: Vasiľ Baša, Morales, Kepka, neskôr Joseho osobný strážca a priateľ: Volodimir Gdanskij, Pierre, pouličný čistič  topánok, neskôr Joseho priateľ: Alexander Bilozub, Michaella, Joseho nevesta: Tetiana Olexenko, Mercedes, priateľka Carmen: Natalia Novikova, Rybár, neskôr majiteľ reštaurácie: Petro Pančuk, Družba, flautista Carmen: Sergij Gdanskij

režisér

Kyjevský rodák Andrij Žoldak (1962) je absolventom Inštitútu kinematografie a divadla. Divadlu sa venuje ako režisér aj ako producent, v oblasti kinematografie pôsobí ako scenárista: napísal scenár k filmu Kráľ Lear (1992), Ženy (1994). Je prezidentom Medzinárodnej nadácie „Ukrajina-Kultúra-Európa“.

Tvorba v oblasti divadla: The Moment (V. Viničenko, Divadlo Ivana Franka, 1989), Černobyl (1991), Yurta Passions (Lucerner Theatre, Paríž, 1994), Kto sa bojí Virgínie Woolfovej (divadelný projekt Medzinárodnej nadácie „Ukrajina­Kultúra-Európa“, 1995), produkcia inscenácie Švejk podľa predlohy J. Haška (divadelný projekt Medzinárodnej nadácie „Ukrajina-Kultúra-Európa“, 1996).

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: SK, UA

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk