Ujo Váňa

Národní divadlo moravsko-slezské, Ostrava, Česká republika, 1998
Autor: Anton Pavlovič Čechov
Réžia: Oxana Meleshkina-Smilková

o inscenácii

Text čechovovej hry režisérka výrazne upravila, pričom významne zdôraznila dva póly jeho tvorby, tragiku a humor. V snahe o priblíženie k ruským reáliám vrátila v spolupráci s dramaturgom niektorým ruským prísloviam alebo často používaným výrazom pôvodný „čechovovský“ význam, pritom však dodala aj množstvo aktualizácií.

Typickým rysom inscenácie je hektickosť a zdanlivý chaos – aj tie najdôležitejšie repliky postavy vypovedajú v behu, akoby mimochodom. V strhujúcom tempe prebleskuje nostalgická atmosféra „starých zlatých čias“ rozľahlého sídla. Zároveň režisérkin výklad búra všetky klasické výklady „nudného“ Čechova a ponúka jeho novú aktualizáciu na prelome tisícročia. Inscenácia sa stala objavom tohtoročného Festivalu ostravských divadiel.

tvorcovia

réžia: Oxana Meleshkina-Smilková
preklad: Leoš Suchařípa
úprava: Oxana Meleshkina-Smilková
choreografia: Oxana Meleshkina-Smilková
scéna a kostýmy: Jevgenij Kulikov
hudba: Pavel Helebrand
dramaturgia: Marek Pivovar
hrajú: Serebrjakov: Jan Filip, Jelena: Tereza Bebarová, Soňa: Lenka Břenková, Vojnická: Milena Asmanová, Vojnickij: Tomáš Jirmah, Astrov: Jan Fišar, Telegin: Zdeněk Kašpar, Marina: Alexandra Gasnárková, Solomon: Vladislav Georgiev; Samuel Mach

režisér

Oxana Meleshkina-Smilková (1955) študovala na vysokej divadelnej škole v Kyjeve, na Akadémii dramatického umenia v Moskve, filozofiu na vysokej škole ukrajinskej akadémie vied. K jej významným režijným prácam patrí napr. Michelangelo (1979, Kyjev), Amadeus (1987, Moskva), Oidipus (1989, Moskva), Ujo Váňa (1994, Londýn). Okrem divadelnej réžie a herectva sa venuje tiež maľbe, grafike a tvorbe koláží. Za sebou má takmer dve desiatky samostatných výstav v Rusku, Nemecku, Francúzsku, vo Veľkej Británii a v Čechách. Vedie medzinárodný kultúrny program „Európa – dom umenia“. Za svoju umeleckú prácu získala množstvo medzinárodných cien, univerzita v Cambridge ju zaradila do svojho prestížneho zborníka umeleckých osobností.