Ivona, princezná burgundská

Stary Teatr, Krakov, Poľsko, 1998
Autor: Witold Gombrovicz
Réžia: Grzegorz Jarzyna/ Grzegorz Horst d’Albertis/ Horst Leszczuk

o inscenácii

V Ivone, možno najzložitejšej Gombrowiczovej dráme, Leszczuk nielen zachytil absurditu životných situácií a konflikt slobodnej vôle a konvencií, ale dotkol sa živočíšnosti a erotizmom pulzujúceho konania človeka, spútavaného vlastným spoločenským postavením či ľudskou kultúrou všeobecne. Obnažil erotické pozadie Gombrowiczovej filozofie, pričom ju však neukrátil o jej tajomstvá, ani o jej silu. Predstavil ho tak mladíckeho a živého, akým Gombrowicz bol, keď ako tridsiatnik písal túto drámu.

tvorcovia

réžia a hudba: Horst Leszczuk
scénografia: Barbara Hanicka
choreografia: Agnieszka Taska
TréningGi: Mun Gun Sung
Hrajú: Ivona: Magdalena Cielecka, Kráľ lgnacy: Mieczyslaw Grąbka, Kráľovna Małgorzata: Anna Polony, Princ Filip: Marek Kalita, Szambelan: Roman Gancarczyk, lza: Beata Fudalej / Katarzyna Tlałka, Dáma Jolanta: Katarzyna Gniewkowska, Dáma Dominanta: Dorota Pomykała, Cyril: Cezary Kosiński, Zbigniew W. Kaleta, Cyprián: Piotr Cyrwus, Teta Flora: Ewa Kolasińska, Teta Faura: Aldona Grochal, lnocent: Jacek Romanowski, Valent, Žobrák, Sudca: Boleslaw Brzozowski, Kancelár: Juliusz Grabowski, Maršal: Kazimierz Borowiec, Komorník: Edward Wnuk, Tanec Šialenec: Ryszard Ostromcki

režisér

Horst Leszczuk (1968) je absolventom filozofie aj absolventom réžie na krakovskej Štátnej vysokej divadelnej škole, cestovateľ, mystifikátor a excentrik. Pod týmto pseudonymom sa skrýva Grzegorz Jarzyna, jedna z najmladších a zároveň najvýraznejších poľských osobností posledných sezón (na DN ´97 bol uvedený jeho režijný debut – Witkiewiczovo Tropické opojenie, vtedy pod menom Grzegorz Horst ďAlbertis). Jarzyna vytvára na javisku vlastnú, ničomu nepodobnú divadelnú poetiku, ktorá manifestuje odlišnosti a zvláštnosti scénickej skutočnosti a nepoddáva sa realizmu. Popri tom čerpá zo znakov súčasnej, tzv. masovej kultúry, no jej stereotypy a nepodarky konfrontuje s hrôzou nepoznaného, aby tak odhalila svoju grotesknú tvár.

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: PL

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk