o inscenácii
Keď si predstavíme spojenie: nové technológie, enviromentalistika, ekológia, futurológia, apokalyptická vízia, očakávame chladnú inštaláciu hrozivých a výčitky vzbudzujúcich videí v nejakom laboratórne bielom výstavnom priestore. Sebakritické zamyslenie prináša aj taliansky projekt Šesť stupňov, avšak v kombinácii s divadelnou mystikou a podmaňujúcou surreálnou poéziou obrazu a hudby.
Nové technológie sú prirodzenou súčasťou súčasného divadelného umenia. Môžu byť použité príliš formálne či na efekt. Môžu sa však dokonale prepojiť s obsahom a výpoveďou diela a stať sa prostriedkom dosiahnutia divadelnej mágie: „Santasangre vniesli na javisko krásu technológie, jej až zahanbujúco dokonalú vyjadrovaciu schopnosť, štýl mechaniky, technológiu nápadov, systém plný existenciálnych metafor.“ Príbeh ekosystému nesledujeme očami vedy, ale prostredníctvom silnej divadelnosti, esenciálnej a minimalistickej javiskovej podoby, ktorá prináša čosi archetypálne prehistorické a zároveň prudko technologické.
Inscenácia Šesť stupňov nemá tradičný príbeh, je skôr audiovizuálnou inštaláciou s veľmi presnou dramaturgickou výstavbou. Tematicky sa venuje základným enviromentálnym otázkam: Čo by sa stalo, keby sa teplota na Zemi zvýšila o šesť stupňov? Aké zmeny by nastali? Od konca 19. storočia sa zvyšujú priemerné ročné teploty. O globálnom otepľovaní hovoríme v súvislosti s klimatickými zmenami pozorovanými na konci 20. storočia. „Rôzne klimatické modely predpovedajú, že medzi rokom 1890 a 2100 sa zvýšia teploty v rozmedzí od 1,4°C do 5,8°C. Hoci diskusie ohľadom globálneho otepľovania sa často sústreďujú najmä na teplotu, klimatické zmeny môžu priniesť aj zmeny iných geografických prvkov, vrátane zvýšenia hladiny morí, extrémnych zrážok a iných. Tieto zmeny môžu spustiť rôzne ničivé javy, ako sú potopy, suchá, veľké horúčavy a zníženie poľnohospodárskych výnosov, ale aj extrémne okolnosti spôsobujúce masové vyhladenie populácie.“
Na inscenácii Šesť stupňov, ktorá je posledným dielom trilógie s názvom Štúdia apokalyptického divadla, oceníme vysokú mieru štylizácie, estetizácie, snahy o dokonalú formu. Miznúce a zjavujúce sa telo performerky za konštrukciou z kovu a skla a v obklopení neskutočných obrazov opantáva naše zmysly – je to živý človek alebo len optický klam? Nevyhneme sa údivu nad efektom katarzie a nad emocionálnou silou účinku nastolených otázok pre naše kolektívne vedomie a svedomie. Santasangre idú v skúmaní možností výrazu stále ďalej, neboja sa prekročiť každú dosiahnutú osobitú skúsenosť, rozširujú scénický jazyk a schému znakov a symbolov a dokazujú, že možností umeleckého vyjadrenia je nekonečne veľa.
Romana Maliti
tvorcovia
koncepcia a realizácia: Santasangre
námet: Diana Arbib, Luca Brinchi, Maria Carmela Milano, Dario Salvagnini, Pasquale Tricoci, Roberta Zanardo
live video: Diana Arbib, Luca Brinchi, Pasquale Tricoc
zvuk: Dario Salvagnini
hlas a telo: Roberta Zanardo
3D design:: Piero Fragola
3D vodná animácia: Alessandro Rosa
nahrávky: hlas a husle H.E.R., violončelo V. Mattioni, fiati G. Piccioni
scéna, kostýmy: Maria Carmela Milano, F. Benvignati
organizačná spolupráca: Elena Lamberti
koprodukcia: Romaeuropa Festival 008 Romaeuropa Promozione Danza, Sistema Teatro Marche Inteatro
režisér
Santasangre (Maria Carmela Milano, Luca Brinchi, Dario Salvagnini, Roberta Zanardo, Diana Arbib) je jednou z najlepších talianskych nezávislých divadelných skupín zaoberajúcich sa novými technológiami v oblasti zvuku a obrazu. Jej tvorba sa pohybuje na hranici bodyartu, videojazyka a technickej / zvukovej performancie. Skupina vznikla na začiatku nového tisícročia v Ríme (2001) a od roku 2003 pôsobí ako domovské divadlo v priestoroch nezávislého kultúrneho centra Kollatino Undeground na predmestí Ríma.
Vznik Santasangre je výsledkom stretnutia rozmanitých osobností, ktoré chcú objavovať biele miesta kdesi za už definovaným jazykom, hľadať nové formy a obsahy, naštartovať proces výrazovej kontaminácie v priečnej osi, dotýkajúc sa pritom najvýraznejších druhov umenia ako video, hudba, bodyart a environmentálny estetický dizajn. Potreba súboru Santasangre vyjadrovať sa posúva ich tvorbu ďalej, prekračuje osobitosti a vedľajšie zážitky, a je vnímaná vo výraznom splynutí rozšíreného jazyka a závislosti na znakoch.
Súbor vydáva zaujímavé publikácie (Iperscene, Hic sunt leones), predstavil sa v divadlách a na mnohých festivaloch v Taliansku, ale aj na zahraničných festivaloch v Chorvátsku, Nórsku, Nemecku, Francúzsku. V roku 2006 získal špeciálnu cenu za experiment s jazykmi Tuttoteatro.com Dante Cappelletti ´06.