Podsvetie

Frantic Assembly, Londýn, Veľká Británia, 2001
Autor: Nicola McCartney
Réžia: Scott Graham, Steven Hoggett

o inscenácii

S inscenáciou sme zaobchádzali takmer ako s filmom, len sme použili vlastný spôsob retrospektívy, trikov s kamerou a detailov. Filmové techniky využíva aj hudba.  

Scott Graham, režisér predstavenia

Dali sme si záležať, aby ženy neboli elegantné a pohyb z nich robí takmer plazy. Ich telesnosť je o boji do vyčerpania, ktorý ich psychologicky tlačí až na hranu.      

TC Howard, choreografka predstavenia

Po úspechu predstavení Generačná trilógia, Výpredaj a Hymny je Podsvetie elektrizujúcou štúdiou ríše strachu. Ako sa dá v šoku rozoznať paranormálne od paranoje? Keď sa zrazia štyri predstavy o pravde, štyri ženy čelia otázke: hrá sa niekto s ich vedomím alebo niečo ovláda ich životy?

Tvrdí, temní, rýchli a hroziví, Frantic sú späť a búrajú hranice moderného divadla úžasnou zmesou dojímavého realizmu a zraňujúcej telesnosti. Prelínajúcimi sa časovými rovinami, minizápletkami, zvratmi a filmovou hudbou znovu objavujú pre moderného diváka strašidelný príbeh.           

The Guardian

Horor sa mi vždy videl ako veľmi otázny žáner, ale, morálka nabok, Frantic Assembly svojou vysoko decibelovou zmesou ostrých textov, štylizovaného pohybu a pulzujúcej hudobnej partitúry opäť zasiahli pulz doby. Je zvláštne, že nedávne štedré rozdávanie finančných príspevkov divadlám ich obišlo.

Carole Woddis, The Herald, 26/4/2001

Aby Frantic vytvorili hmatateľnú atmosféru napätia, energicky kombinujú ostro komponovaný pohyb, hudbu, tiene a svetlo s rôznymi tanečnými sekvenciami, v ktorých sa dievčatá mykajú dopredu a dozadu, akoby reagovali na čosi, čo diváci nevidia, obzvlášť zdôrazňujúc tematický záujem o presvedčenie, že najväčšmi sa treba báť toho, čo je v nás, našej minulosti, toho, čo už poznáme.

Claire Allfree, Theatre Reviews, 25/4/2001

tvorcovia

scenár: Nicola McCartney
réžia: Scott Graham and Steven Hoggett
choreografia: TC Howard
hrajú: Sarah Beard, Susanne Cave, Marcia Pook, Lydia Baksh

súbor

Súbor Frantic Assembly vznikol v roku 1995. Je to malý súbor pohybového divadla, ktorý si získal pozoruhodnú povesť doma i v zahraničí. Práca súboru je známa spájaním pálčivej telesnosti s ostrým tónom súčasnej literatúry. Vytvorili vysokooktánový novátorský štýl, ktorý búra hranice medzi súčasným tancom a divadlom. Inšpirovaní klubovou a pouličnou kultúrou, ovplyvnení filmom, reklamou, videom a hudbou všetkého druhu, sú jednoznačne zameraní na mladé publikum. Ich práca má pre budúcnosť divadla zásadný význam.
V Podsvetí sa spojil ako britva ostrý scenár mladej dramatičky Nicoly McCartney s prácou choreografky TC Howard. Jej choreografický štýl je horúčkovito divý, veľmi telesný a od hercov rozhodne vyžaduje schopnosť spájať herectvo s tancom. U režisérov Scotta Grahama  a Stevena Hoggetta ide o pokus prezentovať strašidelný príbeh 21. storočia, ktorý rozoberá modernú skúsenosť so strachom, paranojou a paranormálnom.

Ocenenia:

nominácia na Najlepšie predstavenie Fringe (Obzri sa v hneve) – ocenenie novín Manchester Evening News 1995
nominácia na Najnovátorskejšiu putovnú inscenáciu (Nula) – divadelné ceny Total Theatre Awards 1997
nominácia na Cenu za vynikajúci herecký výkon (Nula) – The Stage 1997
Predstavenie s najlepšou réžiou (Klub) – Káhirský medzinárodný festival, Egypt 1998
Najlepšie predstavenie mimo West End-u (Vypredané) – ceny londýnskeho časopisu Time Out 1998
nominácia na Najlepšie predstavenie Fringe, (Generačná trilógia) – ocenenie novín Manchester Evening News 1998

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: SK, EN

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk