o inscenácii
Víťaz veľkej národnej divadelnej ruskej ceny Zlatá maska 2001 (cena tlače), ceny za najlepšie predstavenie v Petrohrade 2000 Zlatý bod.
Predstavenie Škola bláznov vzniklo podľa rovnomenného románu ruského spisovateľa Sašu Sokolova. Hlavnou postavou je chlapec, žiak osobitnej školy pre slabomyseľné deti, ktorý trpí rozštiepením osobnosti. Je schopný veľmi výrazne vnímať krásu sveta a musí znášať krutý systém školského života. Predstavenie má ďaleko od politiky či spoločenských problémov. Je to predstavenie o láske, slobode, kráse, žene, o učiteľovi.
Konflikt a zápas dvoch rozporných svetov v jednom človeku a zároveň ambícia dosiahnuť harmóniu sa „zliali do jediného aktu“. Strach a zároveň pôžitok z potreby otvoriť dvere do tmavej komnaty pamäti, kde sa potulujú tiene zabudnutých dojmov a obrazov. Čas sa celkom pomiatol.
Niesť sa v člnku po dokonalej rieke, počúvať kukučku a zrazu sa premeniť na vodnú ľaliu, už nepatriť ani do nijakej školy, ani do nijakého domu, patriť iba prírode a samému sebe.
Andrej Mogučij, režisér predstavenia
Dobrému divadlu sa dá porozumieť bez slov.
Herci Formálneho divadla vedia povedať a vytvoriť všetko a pridať k tomu čosi zo seba. Nikdy sa nestratia v trikoch (radšej ich sami starostlivo robia). Sú presvedčení, že divadlo je to, čo sa odohráva za naším chrbtom, keď sa pokúšame porozumieť, aký je zmysel nezmyslu. Sú presvedčení, že tí, ktorí chcú od divadla niečo získať, či už sedia alebo stoja na vyrovnaných sedadlách, si zaslúžia iba školský amatérsky koncert. Tento koncert však predvádzajú natoľko pravdivo, až sa zdá, že očakávania Transylvania, ktorí "zisk" čakajú, to uspokojilo„.
Oľga Abromovič, 3/7/1998
tvorcovia
acéna a kostýmy, réžia: Andrey Moguchy
obsadenie: Alexandr Mashanov, Dmitri Vorobev, Denis Shirko, Natalia Jukovskaja, Svetlana Smirnova, Viktoria Rotanova, Irina Kuznetzova, Vadim Volkov, Andrey Tenetko
režisér
Andrej Mogučij (1961) Absolvoval v roku 1989 na Katedre činohry a réžie Leningradského kultúrneho inštitútu. V tom istom roku založil nezávislú činohernú skupinu Formálne divadlo. Počas niekoľkých rokov existencie divadla sa v ňom vypracoval jedinečný systém dramatickej improvizácie. Divadlo sa každý rok zúčastňuje na medzinárodných festivaloch, ktoré sa konajú v Rusku a v zahraničí. Od roku 1995 divadlo účinkovalo v Nemecku, Dánsku, Poľsku, na Slovensku (Divadelná Nitra 1993), v Slovinsku, Holandsku, Francúzsku, vo Veľkej Británii, Fínsku, Rumunsku a Maďarsku. V roku 1992 A. Mogučij riadil projekt ruskoamerického divadla. V roku 1995 dostal pozvanie, aby učil na hereckej škole DIE ETAGE (Berlín, Nemecko). O svojej práci hovorí:
„Pre mňa je veľmi dôležitým bodom hmatateľný herec. A to je práve východisko, hoci ma často klasifikujú ako vizionára a formalistu, ktorý tvorí predstavenia zo svetla, zvuku a hercov v akýchsi abstraktných konštrukciách. To je však iba zovňajšok. Len skutočný herec je dôležitý – jednotlivec, ktorý môže vytvoriť svoj vlastný skutočný výraz. Skúšame a nacvičujeme iba preto, aby sme sa oslobodili od vlastných cieľov a stereotypov a aby sme uvoľnili svoje vedomie. Človek s uvoľneným vedomím môže robiť zázraky. Mojím cieľom je dať od samého začiatku hercovi taký podnet a postaviť ho do takej situácie, aby mohol v pokoji nechať niečo vyrásť. Ja mám v tomto procese iba pomôcť a zaznamenať ho, doviesť ho k prísne vystavanému výsledku. Hovoríme s divákmi o asociatívnom jazyku. Odmietame jasnú zápletku a pokúšame sa ovplyvňovať obecenstvo iba divadelnými prostriedkami, zapájame ho do čohosi nepochopiteľného a prebúdzame jeho predstavivosť.“
Materiály k dispozícii
Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: EN
Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk