Túžba

Thália Színház, Budapešť, Maďarsko, 2001
Autor: Franz Xaver Kroetz
Réžia: Tamás Ascher

o inscenácii

Jednako, réžia Tamása Aschera vytvára „prostredie, ktorého cieľom je podať ironický pohľad na pozemské veci“. Tento umelecký zámer sa najvýraznejšie prejavuje v jazyku a scénografii predstavenia. Maďarská verzia Lajosa Partiho Nagya je viac adaptáciou, než prekladom originálu. Postavy hovoria napodobeninou dialektu, používajú jednotný uhladený a smiešny jazyk plný „domáckych“ lingvistických vynálezov. Scénografia funkčne kombinuje rôzne obrazy deja: zjednocuje domov i pracovný priestor rodiny. Kráľovsky veľká posteľ vyzerá ako mramorová hrobka, kúpeľňa ako márnica. Vnútorný a vonkajší svet sú vzájomne prepletené, čím sa celá inscenácia stáva ešte morbídnejšou a deprimujúcejšou.

Literárn oddelenie divadla

Réžia Tamása Aschera je pri jeho úzkostlivej snahe o dokonalosť ako vždy vynikajúca. Len jeho mimoriadny vkus umožňuje dať dohromady všetky možné formy nevkusnosti.

Péter Molnár Gál, Nepszabadság, 4/10/1999

Inscenácia uvádzaná v štúdiu Thália je silne naturalistická, ale nie nechutná. Je srdcervúca, hoci sa jej svetom mihlo aj trocha láskavej rozpustilosti. Nevkus a vulgárnosť sú jej prostriedkami, nie cieľom. Nedeprimuje, no naše svedomie predsa len trochu zaťaží.

Andrea Stuber, Kritika, 12/1999

Dynamika nálady a sýtosti scény v záhradnej pivárni je dokonalá. Koncentrovanie štyroch osobností do tak malého času je dôkazom virtuozity réžie a herectva. Táto scéna vystihuje podstatu celej hry a je zároveň fackou do tváre zjednodušujúcej naivity tohto žánru. Pretože život nielen zložitý je, ale aj tak vyzerá.

Judit Csáki, Kritikai Lapok, 12/1999

V sezóne 1999/2000 inscenácia získala Cenu maďarskej kritiky; Zsolt Khell bol nominovaný na najlepšieho scénického výtvarníka roka a Andor Lukáts spolu s Róbertom Kardosom získali Cenu hlavného mesta Budapešť.

tvorcovia

réžia: Tamás Ascher
preklad: Lajos Parti Nagy
scéna: Zsolt Khell
kostýmy: Gyorgyi Szakács
osoby a obsadenie: Hilda: Eszter Csákányi, Otto, jej muž: Andor Lukáts, Mitzi: Annamária Fritz, Hildin brat:Róbert Kardos

režisér

Tamás Ascher (1949) Po absolvovaní Budapeštianskej divadelnej akadémie v roku 1973 pôsobil ako divadelný režisér v Divadle Csiky Gergely v Kaposvári. V rokoch 1978 až 1981 pracoval pre Národné divadlo v Budapešti, ktoré v tom čase viedli Gábor Székely a Gábor Zsámbéki. Od roku 1983 pôsobí ako divadelný režisér v Divadle Józsefa Katonu a zároveň naďalej zastáva miesto umeleckého šéfa v Kaposvári. Od roku 1989je ako jednotlivec členom Únie európskych divadiel. Prednáša na Budapeštianskej divadelnej akadémii.
Jeho inscenácie sa dostali do vyše 40 divadiel na celom svete. V roku 1987 na BITEF-e v Belehrade jeho Tri sestry vyhrali prvú cenu, spoločne so Zločinom a trestom Andrzeja Wajdu; na Festivale v Caracase Cenu za najlepšiu zahraničnú inscenáciu roka (1990). V roku 1990 jeho Platanov získal Cenu francúzskej kritiky v Paríži. V Maďarsku získal Cenu maďarskej kritiky sedem ráz, cenu Festivalu Národného divadla štyri razy a v roku 1992 Kossuthovu cenu, najvyššie maďarské štátne ocenenie udeľované umelcom.
Výber z jeho divadelnej práce v deväťdesiatych rokoch v Maďarsku: Kaposvár: Molière:  Mizantrop (1991), Gorkij: Na  dne (1993), Diirrenmatt: Návšteva (1995), Molière: Georges Dandin (1998). Divadlo Katona: John Arden: Žite ako prasatá (1996), Werner Schwab: Prezidentky, Yasmina Reza: Kumšt (1997), Tom Stoppard: Arkádia (1998), Tankred Dorst: Pán Pavol (1999) a Kornél Hamlvai: Katova dovolenka (2000).
Výber z jeho divadelnej práce v deväťdesiatych rokoch v zahraničí: Mozart: Don Giovanni (1993, Lyonská opera), Gombrowicz: Yvona, princezná burgundská (1994, Akademietheater vo Viedni), Molière: Mizantrop (1997, Švédske divadlo v Helsinkách).

Materiály k dispozícii

Texty inscenácie: SK, HU

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk