English is easy, Csaba is dead

GUnaGU, Bratislava, 2001
Autor: Karol Vosátko, Viliam Klimáček a kol.
Réžia: Karol Vosátko

o inscenácii

Autorské divadlo, nedeformované skostnatenými inscenačnými konvenciami a národným divadelným akademizmom, je v neustálom samospáde experimentu obsahu a formy. Aj najnovšia inscenácia divadla GUnaGU English is easy, Csaba is dead je učebnicovým príkladom použitia novej inscenačnej metódy „spontánneho prejavu“ (angl. spontaneous speech; z toho skratka „SS“). Ide o novú metódu inscenovania, pri ktorej herci nevedú dialógy na základe presne naučeného literárneho textu, ale snažia sa o spontánny herecký prejav (samozrejme, v intenciách vybudovanej postavy, vzájomných vzťahov a situácií vytvárajúcich príbeh hry).

Karol Vosátko, autor a režisér inscenácie

To, že English is easy a Csaba is dead odkazuje na dva príznaky „ducha doby“, na angličtinu sme si zvykli rovnako ako na správy o aktivitách mafie. Výberom témy nadviazalo divadlo GUnaGU na svoje predchádzajúce výpovede o dobe a súčasníkovi, pri ktorých sa rovnako uplatňovala karikatúra a zveličenie.

Dagmar Kročanová – Roberts, Javisko, 1/2001

Klimáček a Vosátko zachytili javy krúžiace nad našimi hlavami. Slovenské, ale aj širšie, stredoeurópske. Pozorne počúvali a jemne glosovali. Divadlo GUnaGU popri Stoke a novozaloženom Združení pre súčasnú operu vychádza z autentických postrehov dneška.

Silvia Hroncová, Divadlo v Medzičase, 3-4/2000

Áno, je v tej metóde aj značný kus paródie, ale pod parodickou šupkou sa skrýva množstvo presne odpozorovaných detailov zo správania sa protagonistov bratislavskej mafiánskej society. V herectve šiestich pánov z GUnaGU je prítomný výrazný „brechtovský gestus“: ich ostro rezané figúry sú až „neorealisticky“ verné a pritom mrazivo zábavné!... Herci si na postavách mafiánov tak zgustli, že do nich prenikla a z nich aj vyžaruje vábivá rozkoš zla.

Martin Porubjak, Svet a divadlo, 1/2001

tvorcovia

réžia: Karol Vosátko
scéna: Marek Ormandík
kostýmy: Renáta Ormandíková
hudba: Michal Kaščák, Slavo Solovic
osoby a obsadenie: Miki: Peter Sklár, Roby: Peter Batthyany, Edo: Viliam Klimáček / Ivan Macho, Učiteľ chémie a matematiky: Igor Adamec, Rádový mafián: Róbert Maduna, Paula – Mikiho sestra: Martin Vanek, Kulturistka: Megy Fajtová

režisér

Karol Vosátko (1962) Vyštudoval VŠMU v Bratislave, odbor divadelnej réžie. Pracuje pre rôzne médiá ako režisér. Trojnásobný držiteľ slovenskej Grammy za hudobný videoklip roka. V divadle GUnaGU režíruje od roku 1993. Pre jeho prácu je typické postmodemé spájanie štýlov a žánrov, vychádzajúce z fragmentárnej vizuálnej poetiky hudobných klipov. Vyvážene kombinuje hudobnú a vizuálnu skratku s dôrazom na autorský text. Hra English is easy... vznikla podľa jeho metódy nazvanej „spontaneous spech“ a rýchlo sa stala kultovým predstavením divadla GUnaGU.