Dvojaká premena + Zemiakové divadlo doktora Sakripantiho

Klicperovo divadlo, Hradec Králové, Česká republika, 1999
Autor: Hubert Krejčí
Réžia: Hubert Krejčí, Vladimír Morávek

o inscenácii

Dvojaká premena – zábavná etuda pre pouličné bábkové divadlo alebo divadlo masiek, je inšpirovaná commediou dell'arte. Autor a režisér v jednej osobe, Hubert Krejčí, umiestnil predstavenie na neveľké drevené pódium s jednoduchým závesom, čo spolu s hereckými a pantomimickými výkonmi priamočiarym, nekomplikovaným humorom vytvára atmosféru jarmočného divadla.

V prácach režiséra Huberta Krejčího (1944) nájdeme zreteľnú inšpiráciu commediou delľarte, zjavnú sympatiu voči orientálnemu divadlu, ktorého je popredným znalcom.

Zemiakové divadlo doktora Sakripantiho je ďalším Krejčího textom, v tomto prípade zrežírovaným Vladimírom Morávkom a tvorí malý, niekoľkominútový dodatok Dvojakej premeny. Hlavná predstavieľka spolu s ďalšími protagonistami – zemiakmi nastoknutými na prstoch – 'hrajú' Rómea a Júliu, pričom rekvizitami 'večnej tragédie' sú rôzne kuchynské nástroje na spracovanie zemiakov.

tvorcovia

Dvojaká premena / Double Metamorohosis - réžia: Hubert Krejčí
Zemiakové divadlo / Potato Theatre - réžia: Vladimír Morávek
dramaturgia: Vladimír Morávek
asistent réžie: Tomáš Lnenička
výtvarná spolupráca: Marek Zákostelecký
hudba: Pavel Horák
hrajú: Aramantus, capitano: Tomáš Lnenička, Onufria, Pantalonova žena: Martina Nováková, Pantalon, lakomec: Marek Zákostelecký, čarodejnica: Zora Valchafová, Principálka: Pavla Tomicová, Muž s bubnom: Pavel Horák