Nezdárný syn

Klicperovo divadlo, Hradec Králové, Česká republika, 1999
Autor: Renate Raspová – Marek Pivovar
Réžia: Vladimír Morávek

o inscenácii

Nezdárný syn  je druhou zo štyroch divadelných hier mladých českých autorov naštudovaných počas jednej sezóny v Klicperovom divadle pod názvom Noci antilop.

Absurdná komédia o meštiackej rodine, na pohľad obyčajnej a pred okolím uzavretej, odkrýva divákom svoj vnútorný svet: ľudskú zvrátenosť, násilie, tyraniu voči najbližším, zároveň však dáva pocítiť atmosféru strachu a zvieravej úzkosti. Komorné predstavenie hradeckého divadla je skvelou súhrou matematicky precíznej režisérovej koncepcie a sústredených a vyrovnaných výkonov pätice protagonistov.

tvorcovia

réžia: Vladimír Morávek
preklad: Vlasta Dvořáková
dramaturgia: Zora Vondráčková
scéna: Václav Vohlídal
kostýmy: Sylva Hanáková
hudba: Zdeněk Plachý
Společnost moderní opery
hrajú: Strýc: David Suchařípa, Matka: Pavla Tomicová, Syn: Jozef Čepelka, Pan Hála: Marcel Rošetzký, Paní Hálová: Kateřina Francová

režisér

Vladimír Morávek (1965) má povesť „divadelného šialenca“, jedných popudzuje, druhých nadchýna. Jedna z najvýraznejších postáv českej divadelnej scény – ako sám o sebe hovorí – divoké a neznesiteľné decko českej réžie.
Profesionálnu dráhu začínal v divadle Husa na Provázku v Brne. Svojimi prácami vyvolával kontroverzné reakcie – najskôr pedagógov na Janáčkovej akadémii múzických umení, neskôr divadelných kritikov a publika. Jeho spôsob režijnej práce, jeho narábanie s predlohou, jeho schopnosť dosiahnuť, aby v divadle 'hralo' všetko, počnúc hercom a končiac javiskovou  technikou,  našlo  súzvučiacich  partnerov v Klicperovom divadle v Hradci Králové, kde od roku 1997 pôsobí ako umelecký šéf. Za Noci antilop, cyklus štyroch hier mladých českých autorov realizovaných počas jednej sezóny, získal Morávek Cenu za divadelnú tvorbu v roku 1998, udelenú Nadáciou český literárny fond. Na Divadelnej Nitre sa svojimi projektmi predstavuje tretíkrát – DN '95 – br. Mrštíkové: Maryša (Husa na Provázku, Brno), DN '96 - G. Preissová: Její její pastorkyne (Klicperovo divadlo).