Príbeh Milosrdnej alebo Testament psa

TR Warszawa (predtým Teatr Rozmaitości), Varšava, Poľsko, 1999
Autor: Ariano Suassuna
Réžia: Piotr Cieplak

o inscenácii

Testament psa je skladačkou zábavných a magických príbehov s neočakávaným finále. V brazílskej hre z 50. rokov sú obyvatelia malého mestečka uvrhnutí do pokušenia získať peniaze, ktoré im však v testamente odkázal nie človek, ale ... pes. Celá inscenácia je Cieplakovou vlastnou predstavou o nábožnosti – obrazom plným veľmi ľudských, až fyzických predstáv o Božej existencii kdesi na dosah ruky... Jeho príbeh presviedča o tom, že byť hriešnym je prirodzené, ak milosrdenstvo nie je iba prázdnym slovom. Hovorí aj o tom, že o skutočnostiach viery a morálky možno diskutovať odvážne, priamočiaro a to, čo je metafyzické, môže byť celkom normálne a prirodzené, pretože Boh je milosrdný.

tvorcovia

réžia: Piotr Cieplak
preklad: Witold Wojciechowski, Danuta Zmij
scéna a kostýmy: Ewa Beata Wodecka
zvuk: Leszek Bzdyl
hudba – Komorný orchester v zložení: Pawet Czepułkowski, Jacek Fedorowicz, Michał Litwiniec
hrajú: Anjeli: Jolanta Łagodzińska, Grażyna Wolszczak, Šašo: Magdalena Kuta, Grilo: Waldemar Obloza, Chico: Cezary Kosińiski, Kňaz: Lech Łotocki, Zakrystian: Janusz Łagodziński, Pekár: Jerzy Pożarowski, Pekárka: Maria Maj, Biskup: Pawet Szczesny, Braček: Adam Marszalik, Severino: Wojciech Kalarus, Zbojník: Adam Woronowicz, Lucifer: Michał Konarski, Ježiš: Mirosław Zbrojewicz, Milosrdná: Joanna Kasperek

režisér

Piotr Cieplak (1960), absolvent Štátnej vysokej divadelnej školy vo Varšave a štúdia divadelnej réžie, debutoval v r. 1989 v divadle Wilama Horzycu v Toruni, kde pôsobil tri roky. Počas tejto etapy tvorby získal svoje prvé ocenenie – Najlepší mladý režisér ( 1991), udelené na festivale Konfrontácie v Opole za inscenáciu Tuwimovej hry Vojak kráľovnej z Madagaskaru. Po trojročnom torunskom pôsobení spolupracoval s divadlami vo Vroclavi a Varšave. Jeho inscenácia hry Mikolaja z Wilkoviecka Pravdivý príbeh o blahoslavenom vzkriesení nášho Pána ( 1994, Teatr Wspólczesny, Vroclav) mu opäť priniesla cenu – Grand Prix na Konfrontáciách v Opole. Od januára 1997 do októbra 1998 pôsobil ako riaditeľ Divadla Rozmaitości. Tu naštudoval aj inscenáciu Testament psa.

Piotr Cieplak je ďalším spomedzi predstaviteľov mladej poľskej generácie režisérov, ktorí sa prezentujú na Divadelnej Nitre. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch sa na nitrianskom festivale predstavil režisér Grzegorz Jarzyna alias Horst d'Albertis (dnes už Sylwia Torsh), a práve jeho inscenácie Tropické opojenie (DN '97) a Ivona, princezná Burgundská (DN '98) patrili k festivalovým vrcholom.

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: PL

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk