Mária Magdaléna

Theater Basel, Bazilej, Švajčiarsko, 1999
Autor: Friedrich Hebbel
Réžia: Andreas Kriegenburg

o inscenácii

Kriegenburgova nemilosrdná inscenácia predstavuje apokalypsu v obývačke. Primárnym interpretačným zámerom režiséra však nie je tragické zavŕšenie príbehu štyrmi mŕtvolami. Počnúc prvými minútami až do neodvrátiteľnej záverečnej katastrofy sa predstavením nesie dusná atmosféra uzavretého mikrokozmu rodiny. Chladná hrôza preniká zo zdanlivo nepodstatných maličkostí, z malomeštiackeho domáceho väzenia, v ktorom vládne strach, kŕčovitosť a zároveň bezradnosť. To všetko divák vníma predovšetkým prostredníctvom pôsobivej obraznej reči. Telesný výraz, hektický herecký pohyb, text často stratený v strnulom, takmer neidentifikovateľnom slovnom šume, vytvárajú v Kriegenburgovej réžii podmanivý divadelný výraz, vracajúci Hebbelovmu textu zmysel a aktuálnosť.

tvorcovia

Réžia: Andreas Kriegenburg
Scéna a kostýmy: Robert Ebeling
Hudba: Clemens Sienknecht
Dramaturgia: Julia Lochte
Asistent réžie: Rafael Sanchez
Asistent stavby scény: Caroline Grobben
Asistent kostýmu: Ursula Leuenberger
Hrajú: Majster Anton: Albo Klieber, Jeho žena: Iris Erdmann, Klara, ich dcéra: Katharina Schmalenburg, Kari, ich syn: Clemens Sienknecht, Leonhard: Edmund Telgenkämper, Tajomník: Siegfried Terpoorten, Adam, súdny zriadenec: Michael Schindhelm

režisér

Andreas Kriegenburg (1963) - pôvodne umelecký stolár, pracoval v divadlách v Zittau, vo Frankfurte nad Odrou, neskôr ako režisér v berlínskej Volksbühne. So svojimi inscenáciami sa trikrát zúčastnil Berliner Theatertreffen, posledne s lbsenovu hrou Nepriateľ ľudu, ďalej účinkoval v Hannoveri, v Residenztheater Mníchov, vo švajčiarskom Bazileji a v rokoch 1999/2000 v Burgtheatri vo Viedni. Práve počas konania Divadelnej Nitry '99 uvedie v Burgtheatri premiéru inscenácie F. Wedekinda Lulu. Je považovaný za jedného z najsvojráznejších divadelných režisérov nemecky hovoriacich krajín.

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: SK, DE

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk