Liliom

Slovenské národné divadlo – Činohra, Bratislava, 1999
Autor: Ferenc Molnár
Réžia: Juraj Nvota

o inscenácii

Romantická komédia s nádychom dojemnej nostalgie má svojou poetikou najbližšie ku hrám Ödöna von Horvátha, ktorého hry režisér Juraj Nvota s obľubou inscenuje. Maďarský dramatik Ferenc Molnár je autor v pravom slova zmysle stredoeurópsky, o čom svedčí najmä jeho dobromyseľný humor, s akým tvaruje svoje periférne mestské figúrky. A zrazu nezáleží na tom, či sa dej dohráva v Budapešti, vo Viedni alebo Prešporku. Hra bola napísaná pre divadlo Vígszínház, kde bola aj prvýkrát v r. 1909 uvedená, publikum ju však neprijalo a úspechu sa dočkala až po uvedení v USA a krajinách západnej Európy. Na Slovensku je v slovenskom preklade uvádzaná prvýkrát.

tvorcovia

Réžia: Juraj Nvota
Preklad: Peter Kováč
Úprava: Juraj Nvota a Darina Abrahámová,
Dramaturgia: Darina Abrahámová
Scéna a kostýmy: Mona Hafsahl,
Hudba: Michal Ničík
Texty piesní: Jakub Nvota
Hrajú: Liliom: Ján Kroner, Julka: Diana Mórová, Mara: Gabriela Dzuríková, Muškátová: Božidara Turzonovová alebo Eva Krížiková, Fičúr: Marián Geišberg, Hugo: Vladimír Obšil, Hollunderová: Viera Jopinková, Komisár ­ Nebeský komisár: Juraj Slezáček, Linzmann: Dušan Taragel', Zandár Berkovič: Juraj Rašla, Dr. Reich: Vladimír Durdík, Lujza: Michaela Merklová alebo Anna Repková

režisér

Juraj Nvota (1954) Fantázia a realita, sen a prebudenie, láskavý humor a nepatetická tragika, to sú hlavné atribúty prác režiséra Juraja Nvotu. Jeho hrdinovia sú obyčajní ľudia, ktorí dojemne - trápne bojujú o vlastnú dôstojnosť. Nvota inscenuje najmä nové texty, ale nevyhýba sa ani klasike. Vytvoril vyše 50 divadelných inscenácií v rozličných divadlách, z ktorých najväčšmi zarezonovali v publiku najmä hry inscenované v Radošinskom naivnom divadle v Bratislave. Posledných sedem sezón pracuje ako kmeňový režisér divadla Astorka, ktorého inscenácie práve počas týchto rokov zaznamenávali najväčší záujem. Nvota nakrútil 10 televíznych filmov a stvárnil titulné role v slávnych a ocenených dielach Dušana Hanáka Ružové sny a Martina Šulíka Všetko čo mám rád.