Macbeth

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, 1999
Autor: William Shakespeare
Réžia: Vladimír Morávek

o inscenácii

Shakespearov príbeh zrady, spupnosti, falošných túžob, vzostupov a pádov na nitrianskom javisku a v réžii hosťujúceho Vladimíra Morávka – to je nekonvenčná, výrazne divadelná inscenácia, ktorá má svoj presný poriadok a zmysel, aj precízne vybrúsený štýl. Predstavuje nezvyčajný režijno­dramaturgický výklad, umocnený výtvarne čistou, veľkolepou scénickou koncepciou a kostýmografiou Alexandry Gruskovej. Je to spektakulárne divadlo plné znakov a symbolov, významov, odkazov a kontrastov, čo spolu s invenčným stvárnením charakterov hlavných postáv v podaní hosťujúceho Mariána Labudu st. a Adely Gáborovej, podporených dôslednou prácou hereckého súboru ako celku, stvárňuje inscenačný tvar prekračujúci bežné slovenské rozmery.

tvorcovia

réžia: Vladimír Morávek
preklad: Jozf Kot
úprava: Vladimír Morávek, Svetozár Sprušanský
dramaturgia: Svetozár Sprušanský
šerm: Juraj Sitár
pohybová spolupráca: Bibiana Mikleová
hudba: Daniel Rkejz
scéna a kostýmy: Alexandra Grusková
Hrajú: Duncan, škótsky kráľ: Marek Majeský, Malcolm, jeho brat: Erik Peťovský, Donalbain, ich najmladší brat: Patrik Polonec alebo Martin Lachký, Macbeth: Marián Labuda st. Banquo: Ján Greššo, Lennox: František Javorský, Ross: Ivan Vojtek, Macduff: Marián Labuda ml., Angus: Igor Sebesta, Cawdor: Marcel Ochránek, Starec: Ondrej Rimko, Biskup: Dušan Lenci, Fleance, Banquov syn: Michal Beluský, prvý vrah: Marcel Ochránek, Druhý vrah: Igor Sebesta, Lady Macbeth: Adela Gáborová, Čarodejnice: Zofia Martišová, Hilda Augustovičová, Eva Večerová, Lady Banquo: Eva Hlaváčová, Lady Lennox: Jana Valocká a ďalší

režisér

Vladimír Morávek (1965) má povesť „divadelného šialenca“, jedných popudzuje, druhých nadchýna. Jedna z najvýraznejších postáv českej divadelnej scény – ako sám o sebe hovorí – divoké a neznesiteľné decko českej réžie.
Profesionálnu dráhu začínal v divadle Husa na Provázku v Brne. Svojimi prácami vyvolával kontroverzné reakcie – najskôr pedagógov na Janáčkovej akadémii múzických umení, neskôr divadelných kritikov a publika. Jeho spôsob režijnej práce, jeho narábanie s predlohou, jeho schopnosť dosiahnuť, aby v divadle 'hralo' všetko, počnúc hercom a končiac javiskovou  technikou,  našlo  súzvučiacich  partnerov v Klicperovom divadle v Hradci Králové, kde od roku 1997 pôsobí ako umelecký šéf. Za Noci antilop, cyklus štyroch hier mladých českých autorov realizovaných počas jednej sezóny, získal Morávek Cenu za divadelnú tvorbu v roku 1998, udelenú Nadáciou český literárny fond. Na Divadelnej Nitre sa svojimi projektmi predstavuje tretíkrát – DN '95 – br. Mrštíkové: Maryša (Husa na Provázku, Brno), DN '96 - G. Preissová: Její její pastorkyne (Klicperovo divadlo).