Prvá jazdecká

Divadelné združenie Partizánske, Slovensko, 1999
Autor: Isaak Babeľ – Jozef Krasula
Režisér: Jozef Krasula

o inscenácii

Historky z vojny Ruska 20. rokov – kruto poetické lyrické skeče, ktoré napísal ruský spisovateľ lsaak Babel – spája dramatizátor a režisér v jednej osobe do tematických celkov. Vytvára štylizované obrazy drsnej krásy, ktoré sa striedajú v strhujúcom tempe a metódou obrázkovej montáže vytvárajú kratšie či dlhšie útvary. Drastickú tému, ktorá môže často zvádzať k pátosu a banalite, inscenátori predvádzajú s ľahkosťou, nadhľadom aj čiernym humorom, čo spolu s citlivo zvolenou hudbou a vzhľadom ku kontextu slovenského amatérskeho divadla aj nadpriemerne dobrou scénografiou vytvára príjemné potešenie z divadla tak tvorcom, ako divákom.

tvorcovia

réžia: Jozef Krasula
scéna a kostýmy: Štefan Janco, Ondrej Böhm a kol. divadla
svetlá: Ján Podoba
zvuk: Slavomír Šujan
hrajú:
Arina: Miriam Jancová, Serguňa, Kikin: Peter Smatana, Alfréd, Chlebnikov: Lubomír Vančo, Ježiš Kristus Ondrej Böhm, Savickij: Juraj Ulický, Balmašev: Vladimír Dráb, Nasťa: Jana Smatanová, Vojaci, šmelinári, občania, ženísi, svadobčania: Štefan Janco, Dagmar Krasulová, Beata Krajčová, Daniel Mavrák, Milan Mendel, Silvia Homolová, Tatiana Böhmová

režisér

Jozef Krasula (1961), absolvent kulturológie na Univerzite Komenského v Bratislave sa amatérskemu divadlu venuje od r. 1980, kedy založil študentské divadlo stredoškolákov – terajšie Divadelné združenie. Je absolventom trojročného režisérskeho kurzu Národného osvetového centra v Bratislave vedeného režisérom českého divadla Husa na Provázku Petrom Scherhauferom. Okrem domáceho divadla v Partizánskom pôsobí aj v Literárnom spolku Draždiak v Bratislave. Je spolumajiteľom najväčšej súkromnej galérie na Slovensku (Michalský dvor v Bratislave).