Baal

Katona József Színház – Kamra, Budapešť, Maďarsko, 2000
Autor: Bertolt Brecht
Réžia: Árpád Schilling

o inscenácii

Inscenácia plná hereckej expresivity, fyzickej bezprostrednosti v kontexte s divákom, ako aj fyziologickosti predstavovaných vzťahov – či skôr nevzťahov. Dominuje jej mladosť, nespútaná energia, bezuzdnosť, ale aj zvláštny druh lyriky. Tú prináša práve hudobná stránka predstavenia. Poetickosť sa snúbi so záhadnosťou a tajomnom, živelná neviazanosť s prepjatosťou. Inscenácia sa pohráva s tým zlým v nás. Tvorcovia sa nezriekajú prvkov naturalistického detailu, princípu hravosti, ale ani otvoreného zobrazenia sexuálnej dravosti a krutosti. Expresivita a plné nasadenie hercov pôsobia na diváka ako živel. Prednosťou Schillinga je schopnosť intuitívneho scénického komponovania, ktorú si prináša práve z prostredia alternatívneho divadla.

Hlavným motorom predstavenia je postava Baala stvárnená Viktorom Bodóom. Obrovská vnútorná charizma sa spája s jeho fyzickou obratnosťou, hereckou mnohotvárnosťou a technickou bravúrou. Tvaruje postavu sexualitou posadnutého, agresívneho a beztvarého monštra devastujúceho svoje okolie a zároveň sa zožierajúceho najvnútornejšou pochybnosťou o zmysle života.

tvorcovia

réžia a úprava: Árpád Schilling
preklad: Zoltán Jékely
scéna: András Bartos, Arpád Schilling
kostýmy: Klára Varga
hudba: Gábor Rusznyák
hrajú: Baal: Viktor Bodó, Emília: Réka Pelsoczy, Johanna: Karina Kecskés, Staršia sestra, Klaviristka, Maja: Eszter Onodi, Mladšia sestra, Subreta: Eszter Balla, Baalova matka, Mjurk, Hostinská: Erika Bodnár, Sophie Barger: Annamária Láng, Johannes: Gábor Rusznyák, Mech, Povozník, Tesár, Blázon: Gyorgy Vass, Pilier, Povozník, Tesár, Bolleboll: Sándor Csányi, Pschierer, Povozník, Tesár, Gougou: Gergely Kocsis, Luise: Attila Tóth, Ekart: Zsolt Nagy

režisér

Árpád Schilling (1974) V roku 1995 sa stal poslucháčom réžie maďarskej Akadémie filmu a divadla v Budapešti v ročníku Gábora Székelyho. Je zakladateľom nezávislého generačného divadla „Kriedový kruh“. Baal bol Schillingovým školským predstavením, dnes je súčasťou oficiálneho repertoáru slávneho Katana József Színház v Budapešti a má za sebou úspešné vystúpenie na stretnutí Únie európskych divadiel v Štrasburgu a na Avignonskom festivale. V ankete divadelných kritikov v časopise Színház získal Schilling cenu Talent roka. Na svojom konte má inscenácie: Käzellenség (lstván Tasnády, podľa románu H. von Kleista Michael Kohlaas) a Dom Bernardy Alby (F. G. Lorca).

Materiály k dispozícii

Videozáznam inscenácie: nie
Texty inscenácie: HU

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk