Búrka

Činoherné akademické divadlo V. F. Komissarževskej, Petrohrad, Rusko, 2000
Autor: William Shakespeare
Réžia: Alexander Morfov

o inscenácii

Scénická verzia Alexandra Morfova vo dvoch dejstvách

Inscenácia sa v úprave a optike Morfova mení na filozofickú rozprávku plnú zmysluplnej scénickej príťažlivosti a irónie, sviežej hravosti, odviazanej fantázie a neobmedzených zmyslových vnemov. Je o láske, osude a osudovosti. O novom Prosperovi, ktorý až s cynickou skepsou hľadí na možnosti slobodného ľudského konania. Režisér kombinuje mnohé divadelné žánre, prvky vysokej drámy s prejavmi plebejskosti. Vedľa seba sa ocitá groteskno a postrealizmus, herecká improvizácia v štýle commedia dell'arte, či cirkusové kúsky akrobatickej obratnosti. Režisérov štýl sa často označuje ako fantaskný realizmus. Búrka sa stáva výpoveďou o našej súčasnosti a dnešnom pocite zo života. Hrou o svete po strate ideálov. Oslobodeným 'chuligánskym' predstavením, v ktorom roviny ilúzie a reality navzájom neustále súperia. Chcú, aby sa divák priklonil práve na ich stranu.

V tomto roku bola inscenácia zaradená medzi tucet najlepších činoherných produkcií Ruska, ktoré sa uchádzali o ocenenie v súťaži Zlatá maska 2000. Moskovská kritika ju srdečne prijala a nakoniec jej udelila Cenu za najlepšiu scénografiu pre výtvarnú legendu Emila Kapeliuša. Inscenáciu prezentovali aj v Nemecku a na shakespearovskom festivale Theatru Gedanese v Poľsku (1999).

 

tvorcovia

réžia, úprava a hudobný výber: Alexander Morfov (BG)
preklad: Mikhail Donskiy
scéna a kostýmy: Emil Kapeliush
choreografia: Sergey Gritsay
hrajú: Alonso: Anatoliy Chudoleyev, Sebastian, Stephano: Yevgeniy Ivanov, Prospero: Vladimir Letenkov, Antonio, Trinculo: Alexander Bolshakov, Ferdinand: Genadiy Smirnov, Gonzalo, Caliban: Anatoliy Gorin, Adrian, Hudobník: Sergey Geibakh, Ariel, Námorník: Rodion Prichodko, Miranda: Yevgenia lgumnova

režisér

Alexander Morfov (1960)

Začínal v divadle ako javiskový technik a osvetľovač. Na Štátnej akadémii divadelného umenia v Sofii absolvoval (1990) odbor filmovej a divadelnej réžie, ako aj réžiu bábkového divadla. Začiatkom 90. rokov realizoval v Sofii inscenácie Kráľ Ubu (A. Jarry) a Hamlet (W. Shakespeare). Z viacerých bulharských filmov je známy ako herec. Jeho divadelné inscenácie sa zúčastnili mnohých divadelných festivalov: Kasablanka 1994, Viedeň, Kyjev 1995 (Čarovná noc), Toruň 1996 (Čarovná noc), NET Moskva 1998 (Na dne). Posledné režijné práce: Dekameron (Macedónsko, 1998), Don Quijote v hlavnej úlohe s Alexandrom Kaljaginom (moskovské divadlo „EtC.“ , 1998). Od roku 1994 je hlavným režisérom a od uplynulého roku aj umeleckým šéfom Národného divadla Ivana Vazova v Sofii.

Materiály k dispozícii

Texty inscenácie: SK, HU

Ak máte záujem o uvedené materiály, napíšte na archivy@nitrafest.sk