Sen noci svätojánskej

Divadlo Oskarasa Korśunovasa, Litva, 2000
Autor: William Shakespeare
Réžia: Oskaras Korśunovas

o inscenácii

Inscenácia vznikla ako študentské predstavenie s poslucháčmi herectva tamojšej Akadémie dramatických umení. Dnes sa s úspechom uvádza nielen na divadelných festivaloch, ale aj na domácej pôde národného divadla. Inscenácia je plná kreativity, mladosti, svižnosti a vysokej pohybovej kultúry. Opiera sa o cit a súhru kolektívneho partnerstva. Režisér si vystačí s minimálnymi scénickými prostriedkami (drevené dosky) a excelentnou prácou s hercom. Budeme obdivovať psychickú, ale predovšetkým fyzickú premenlivosť a uvoľnenosť interpretov. Predvádzajú až akrobatické kúsky okorenené nemalou dávkou režisérovej fantázie, mizanscénickej vynaliezavosti a vtipu. Dravá a nespútaná energia predstavenia, ktorá oživuje fyzické divadlo v tom najlepšom slova zmysle.

tvorcovia

réžia, choreografia, scéna a kostýmy: Oskaras Korśunovas
hudba: Gintaras Sodeika
Hrajú: Theseus, Oberon: Mindaugas Lungis, Hippolyta, Titania 1.: Alina Zujytë, Egeus, Piskáčik, Horčička: Nerijus Gadliauskas, Hermia: Airida Gintautaitë, Helena: Rasa Samuolytë, Lysander: Darius Gumauskas, Demetrius: Rytis Saladţđius, Philostratos, Dula: Gintautas Rylidkis, Rypák: Sonata Visockaitë, Zrút: Ţivilë Ðimkienë, Klbko: Eglë Valytë, Mechúr: Andrius Paulavicius, Titania III: Daiva Siurblytë, Víla 1: Rasa Kulytë, Víla II, Hrášok: Asta Jastremskaitë. Puk: Kristina Jakubauskaitë, Elfovia: Tomas lvanauskas, Karina Metrikytë

režisér

Oskaras Korśunovas (1969) V roku 1993 absolvoval odbor réžie Litovskej Hudobnej akadémie pod vedením Jonasa Vaitkusa. Popri Nekrošiusovi, Tuminasovi a Varnasovi je najvýraznejšou (najmladšou) osobnosťou súčasného litovského aj európskeho divadla. Jeho inscenácie sa pravidelne zúčastňujú významných medzinárodných festivalov. Pozornosť si získal divadelnými spracovaniami textov Oberiutov (Daniil Charms a Alexander Vvedenskij – Stará žena I a II, Tam je tu, Ahoj Soňa...). V poslednom období realizoval inscenácie súčasných svetových hier: B. M. Coltès: Roberto Zucco, M. Ravenhill: Shopping and Fucking a M. von Mayenburg: Tvár v ohni. Jeho inscenácie sa s úspechom predstavili na avignonskom či edinburghskom festivale, na Baltoscandale, euro-scene Lipsko, na festivaloch v Rakúsku, Rusku, Estónsku, Švédsku, Nemecku, Fínsku, Poľsku, Taliansku a Francúzsku. Získal na nich množstvo ocenení a zaslúženú pozornosť medzinárodnej kritiky. V tomto roku sa zúčastnil projektu avignonského festivalu s názvom THEOREM, kde okrem spoločného diela (Hotel Európa) uviedol dramatizáciu románu Majster a Margaréta. Sen noci svätojánskej a Shopping and Fucking získali cenu litovských kritikov za najlepšiu réžiu sezóny – Zlatý Kristoforos '99.