Maryša

Klicperovo divadlo, Hradec Králové, Česká republika, 2000
Autor: Alois Mrštík, Vilém Mrštík
Réžia: Vladimír Morávek

o inscenácii

(po pravdě však „Mařka“ čili „To máš za to, bestijó“)

Morávkovo stretnutie s textovou predlohou Maryše je v poradí štvrté. Inscenoval ju už ako študent Janáčkovej akadémie múzických umení, neskôr (ako divadlo na divadle) v Divadle Husa na provázku a o rok neskôr (s akcentovaním témy českej xenofóbie, malichernosti a ľudskej malosti) v Divadle Na zábradlí. Východiskom pre tretiu a štvrtú Morávkovu Maryšu je unikátny a doposiaľ nehraný rukopis, ktorý je v porovnaní s klasickou verziou drsnejší a surovejší.

Inscenácia vychádza z ľudového mariánskeho mýtu, pohráva sa s príbehom o utrpení neskazenej, 'Bohom milovanej' Márie, ktorej osud sa môže odohrávať kdekoľvek a kedykoľvek. Skôr však v podobenstvách a mýtoch, ako v skutočnosti. Morávek zahaľuje inscenáciu do ľudového farbotlačového naivizmu, a to tak po výtvarnej a hudobnej stránke, ako aj v spôsobe herectva. Pred divákom sa vynára obraz až akejsi ľudovej barokovej hry. Režisér však vie túto polohu prekvapivo scudziť glosujúcim poloúsmevom. Napriek tomu ostáva Morávkova Maryša inscenáciou s neobyčajne silnou emóciou a pevnou výrazovou štruktúrou. Je obradom, ale aj spevohrou zvláštneho druhu.

Postava Maryše je obklopená kolektívnym duchom 'beštií' a mení sa takisto na beštiu. V inscenácii je zvýraznená bojovnosť vo vzťahoch, vypätá emocionalita vzájomných stretnutí, obrazová krása a malebnosť hromadných výstupov. Tá sa strieda s hrôzostrašnosťou skazonosného ozubenia osudového činu, kde vrah je zároveň obeťou. Hrnčeky čiernej kávy postupne zaplavujú scénu, na ktorej sa všemožne 'hrá, spieva a tancuje'. Inscenácia získala niekoľko nominácií a ocenení v ankete Cien Alfréda Radoka za rok 1999.

tvorcovia

réžia: Vladimír Morávek
rekonštrukcia textu z rukopisných čŕt: Vladimír Morávek, Vlasta Smoláková
scéna: Miloš Zimula
kostýmy: Sylva Hanáková
dramaturgia: Zora Vondráčková
hudba: Pavel Sýkora, Jiří Bulis
odborná spolupráca: René von Ludowitz
korepetície a hudobná spolupráca: Pavel Horák
pohybová spolupráca: Jiří Ouřada
Hrajú: Maryša: Ivana Hloužková, Lízal: Vlastimil Čaněk, Lízalka: Martina Eliášová, Vávra: Ondřej Malý, Francek: Václav Veselý, Strouhalka: Simona Babčáková, Roman Úsvit, klavirista: Pavel Horák, Starenka: Josef Vystrčil, Hrdlička, Farár: Jan Mazák, Fraňková: Zora Valcharová, Vojtena: Martina Součková, Rozára: Petra Výtvarová, Vávrova mŕtva žena: Andrea Marečková, Prvý regrút: Tomáš Lněnička, Druhý regrút a lstván: David Steigerwald, Panna Mária v lukách: Kateiina Holánová, Panna Mária víťaziaca, Menší anjel, Stáza: Marcela ljolubcová, Cierna Panna Mária: Jitka Kadlecová, Tretí regrútFilip Stipský, Deti: Zofie Součková, Tereza Kulichová, Zuzana Rybová, Nikol Lánová

režisér

Vladimír Morávek (1965) Morávek je popri Pitínskom a Léblovi dominantnou režijnou osobnosťou súčasného českého divadla. Neprehliadnuteľný inscenačný štýl, prenikavá a provokujúca interpretácia klasiky, nezvyčajne sústredená práca s hercom. Vie neopakovateľne spojiť vysoké s nízkym, banálne so vznešeným, dramatické s malebným. český postmodernista s dušou romantika a päsťou obrazoborca. Na začiatku svojej kariéry prekvapoval nepredvídateľnou imagináciou a odzbrojujúcou kreativitou, v súčasnosti potvrdzuje povesť výraznej osobnosti mnohostranných podôb a kvalít.

Po skončení JAMU v Brne začínal v Divadle Husa na provázku v Brne, režíroval v Ostrave, Brne a Prahe. V poslednom období sa jeho meno spája s Klicperovým divadlom v Hradci Králové, v ktorom je interným profilovým režisérom. Práve jeho zásluhou sa toto divadlo stalo po dva razy Divadlom roka. Aktívne spolupracuje s českou televíziou. Z divadelných inscenácií posledného obdobia spomeňme cyklus Shakespearových hier Rómeo a Júlia, Kráľ Lear a Hamlet, projekt hier súčasných českých autorov Noci antilop, B. Brecht: Trojgrošová opera, H. Krejčí: Bramborové divadlo – všetko v Klicperovom divadle. Za svoju inscenáciu Macbeth v Divadle Andreja Bagara Nitra získal slovenské ocenenie Dosky '99 za najlepšiu réžiu sezóny.