Dramatické observatórium Zenit

Slovensko mladinsko gledališče a Kozmokinetično gledališče Red Pilot, Ľubľana, Slovinsko, 1992
Autor: Dragan Živadinov na motívy „Vraždy v katedrále“ T.S. Eliota
Réžia: Dragan Živadinov, Red Pilot

o inscenácii

V posledných pätnástich rokoch bolo na vrchole slovinskej a exjuhoslovanskej divadelnej slávy. So štyrmi premiérami a viac ako 200 reprízami do roka, SDM produkuje projekty založené na dielach autorov ako sú Aischylos, Euripides, W. Shakespeare, J. B.Molière, A. E. Poe, T. S. Eliot, L. Carroll, J. Genet, R. Oueneau, U. Betti, Oanilo Kiš a P. Weiss v spolupráci s juhoslovanskými, ako aj zahraničnými režisérmi a inými divadelnými umelcami. So svojimi inscenáciami sa pravidelne zúčastňuje na všetkých najvýznamnejších divadelných festivaloch a sviatkoch v Slovinsku a bývalých juhoslovanských krajinách, kde získalo tucty ocenení „Grand prix“. SDM usporiadalo mnoho turné po Európe, hosťovalo vo Francúzsku, v Nemecku, Španielsku, Taliansku, Švajčiarsku, Rakúsku, Poľsku, Nórsku, ZSSR, Veľkej Británii, Mexiku a južnej Amerike.

Svojimi predstaveniami chce SDM ukázať publiku svet snov a túžob, paralelný svet nedotknuteľný technikou, ekonomikou alebo násilnými ideológiami. SDM oslovuje ľudí, pre ktorých je svet umenia a divadiel jediným priestorom, v ktorom vidia svoju budúcnosť a kde sa utópia, sny, priania a túžby stávajú skutočnosťou.

Zenit je univerzálnou scénografiou Kozmokinetického divadla Červený Pilot, základnej časti post-avantgardného hnutia Nové slovinské umenie. Inscenácia Oragana Živadinova a hercov divadla SDM predstavuje zmes fragmentov z Eliotovej Vraždy v katedrále a provokatívne obrazy stalinského teroru. Vytvára symbolický a neočakávaný obraz šokujúci publikum a ústiaci do neobyčajnej katarzie. Observatórium sa nerozpadá. Observatórium skúma dezintegráciu. Kritici, ktorí hru videli, napísali: „Observatórium je predstavenie, ktoré by človek odporučil svojmu nepriateľovi.“

„Bláznivý súbor, provokácia dotýkajúca sa najhlbších miest nášho ega. Konfrontácia sveta, v ktorom je všetko, len nie dobro a mier.“ (Kurier)
Zájazdy: Ousseldorl, Viedeň, Klagenfurt, Essen - Nemecko a Rakúsko.

Redakcia

tvorcovia

réžia a scénografia: Dragan Živadinov, Red Pilot
hudba: De-Stroj Tank
konštrukcia: Jože Zaje
dramaturgia: Vladimir Stoisavljevic
kostýmy: Breda Kralj
masky: Aljana Hajdinjak
svetlá: Igor Berginc
biomechanika: Matjaž Faric
hrajú: Pavle Ravnohrib, Olga Kacjan, Mina Jeraj, Sandi Pavlin, Niko Goršic, Damjana Černe, Jadranka Tomažic, Ivan Rupnik, Uroš Macek, Maruša Oblak-Damjana Garšic