Clavijo

Vysoká škola múzických umení, Bratislava, 1992
Autor: Johann Wolfgang Goethe, Jaroslav Vostrý
Réžia: Anton Šulík

o inscenácii

Inscenácia Clavijo vznikla ako semestrálna práca poslucháčov III. a II. ročníka herectva, réžie a scénografie. Zámerom tohto projektu, v rámci novej koncepcie vyučovacieho procesu na VŠMU, bolo zblíženie poslucháčov jednotlivých odborov i ročníkov.

Nad spomínanou inscenáciou visí logický otáznik. Keďže titul bol vopred pedagógmi navrhnutý, otázka znie: Nakoľko podnetná a príbuzná bola klasická predloha pre taký mladý tvorivý team a režiséra samotného. Zaujímavá je skutočnosť, že Anton Šulík počas dlhoročného pôsobenia v amatérskom divadle i na pôde školy svoju pozornosť zameriaval predovšetkým na autorské divadlo. Dôkazom je školská inscenácia Prvá láska, kde vytvoril nový dramatický text spojením Beckettovej hry Prvá láska a korešpondencie Franza Katku.

Úvahu o podobe vzťahu tvorivého teamu k predlohe prehlbuje ešte skutočnosť, že hlavným pedagógom Antona Šulíka bol Vladimír Strnisko, ktorého inscenácia Clavijo na NS v roku 1976 rozbúrila hladinu divadelného diania na Slovensku. Do dnešných dní je táto inscenácia uvádzaná ako výrazný tvorivý čin nielen zásluhou mimoriadnej inscenačnej invencie, ale i vďaka výkladu a profesionálnej práci s textom, pod ktorú sa podpísal Jaroslav Vostrý.

Veronika Gabčíková

tvorcovia

úprava a réžia: Anton Šulík
scéna a kostýmy: Ivan Hudák
hrajú: Marek Majeský, Jozef Pročko, Dagmar Krajčíková, Sidi Tobias, Attila Mokos, Boris Zachar, Emanuel Hason, Gejza Benko