Ťuki, ťuki na hlavu

Maják, Žilina, 1992
Autor: Jiří Břenek
Réžia: Jiří Břenek

o inscenácii

Divadlo pre deti a mládež Maják vzniklo v januári 1980. Na počiatku jeho vzniku bola presne formulovaná poetika tzv. „handrového divadla“. Vychádzala z filozofie, že ako handra, tak i dieťa sú nadelené dvojakým významom. Handra chápaná ako odpad i materiál pre tvorbu. Dieťa chápané ako výsledok sexuálneho spojenia ľudí i ako nový zárodok človeka.

Po úvodnej, veľmi úspešnej inscenácii hry Táni Luckej Čertoviny pripravilo toto divadlo pre svojich malých divákov dovedna okolo sedemnásť inscenácií, s ktorými sa predstavilo na mnohých miestach Česko-Slovenska, pretože jeho charakter je až do dnešných dní predovšetkým zájazdový. Nezostali ochudobnené ani susedné štáty: Poľsko, Nemecko a Maďarsko.

Hoci sa za 12 rokov existencie v súbore vystriedalo mnoho ľudí, zaujímavá je skutočnosť, že Maják usmernil na profesionálnu umeleckú dráhu mnohých svojich odchovancov. Príkladom je režisér Divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici Marián Pecko.

Štatút profesionálneho divadla získal Maják v januári tohto roku, pričom už desať rokov disponuje vlastnou divadelnou budovou. Od počiatku je umeleckým šéfom i kmeňovým režisérom Tomáš Rosický. Okrem neho súbor pracoval aj pod vedením hosťujúcich režisérov: Honza Marek, Jiří Břenek (1957).

„Mozaika šesti známých, ovšem ne nejznámějších motivů lidových pohádek a vybraných přelomových situací ze Zlaté rybky, Hloupého Honzy, Čerta a sedláka atd. ... se v hlavních scénách konfrontuje v známém „dobru a zlu“, ale ne až tak jednoduše. O tom se totiž hraje. Platí zde klasická filozofická zásada, že etos sice nemůže vládnout, ale nemůže se na něj ani zapomínat.“ (J. Černý)

Veronika Gabčíková

tvorcovia

scenár, réžia a hudba: Jiří Břenek
scéna, kostýmy, bábky: Jakub Krejčí
hrajú: Elena Dikošová, Hanka Hulmanová, Pavol Klimašovský, Pavol Marušiak, Boris Rizman, Jaroslav Vitos