o inscenácii
Na polceste medzi Severným pólom a rovníkom, na 45. rovnobežke, 500 kilometrov na juh od Nitry, 30 kilometrov na sever od Belehradu, nasťahovalo sa prvých 400 slovenských rodín zo zvolenskej, hontianskej a iných stolíc do Starej Pazovy pred rovnými 222 rokmi – v roku 1770. Dolná Zem sa stala ich novým domovom a tu – na vtedajšej vojenskej hranici medzi Rakúsko Uhorskom a Turkami dobývaným Srbskom – začali Slováci svoju životnú púť. Vzmáhali sa, rozrastali.
Dnes ich je 7 000 v mestečku s 18 000 obyvateľmi. Od roku dosťahovania majú svoju slovenskú základnú školu, najväčší cirkevný zbor a veľmi bohatý a pestrý kultúrny život.
Podieľa sa na ňom okrem iného aj ochotnícke divadlo, založené v r. 1903, ktoré nesie meno svojho prvého autora a režiséra Vladimíra Hurbana Vladimírova. Pôsobí kontinuálne s výnimkou rokov oboch svetových vojen. Svoje najväčšie úspechy dosahuje v posledných desaťročiach, keď z generácií vynikajúcich divadelných ochotníkov vyrástol aj talentovaný herec Miroslav Benka. Po ukončení štúdia herectva na Akadémii v Novom Sade a réžie na Fakulte dramatických umení v Belehrade naplno sa zapojil do Divadla VHV v Starej Pazove ako profesionálny režisér. Začínal ešte ako študent so Smrekovým Básnikom a ženou, uviedol Lorcovu Krvavú svadbu, Salome Oscara Wilda, Hurbanovu Zem a Záveje, Čechovove Pytačky i Svadbu, Marišu bratov Mrštíkovcov, Nešťastnú Kafínu Jovana Jovanoviča Zmaja, Hmlu na úsvite Mila Urbana a nakoniec i pohybové divadlo S.O.S. – Zachráňte naše duše ako vlastný autorský projekt, ktorý predkladáme aj tohtoročnej Divadelnej Nitre.
Ján Filip
tvorcovia
scenár, réžia a scénografia: Miroslav Benka
hudba: Vangelis, Delta Project, Jean Michel Jarre
tanec a choreografia: Zdenko Kožík, Dragan Cvejič, Milan Cvejič, Vladimír Turčan, Vlasta Ovornická
neznámy: Alexander Bako
chlapček: Michal Kovár