Džangl búk

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre (predtým Bábkové divadlo v Nitre), 1994
Autor: Ondrej Spišák
Réžia: Ondrej Spišák

o inscenácii

Koho neláka divoká a tajuplná džungľa s bujnou zeleňou nevídaného množstva rastlín, s bambusovými húštinami a palmovými hájmi, s úžasnou spleťou lián šplhajúcich sa po ozrutných stromoch, ktoré sa dotýkajú nebies, s temnými tôňami, skrytými riekami a jazerami, s nádhernými kvetmi, s pestrofarebnými vtákmi, opicami a dravcami v korunách stromov, na zemi i vo vode?! Príbeh symbiózy prírody a človeka, vyúsťujúci do poznania zákonov života i seba samého.

Inscenácia Bábkového divadla v Nitre vznikla ako hold jednej z najvýznamnejších kníh pre deti aj dospelých, „Knihy džungle“ Rudyarda Kiplinga, od ktorej prvého vydania uplynulo už celých sto rokov. Jej tvorca, Ondrej Spišák – interný režisér divadla a mladá, no už skúsená – posila súboru, ju komponoval ako symfóniu obrazu založeného na klasickej technike čierneho divadla. Preto sa dominantnými zložkami inscenácie stalo výtvarno a hudba, akoby permanentne odkazujúc divákov do sféry elementárnych pocitov, ktoré umožňujú nanovo vnímať zázrak života a vzťahov medzi živými bytosťami.

Džangl búk je už 138. premiérou Bábkového divadla v Nitre, druhého najstaršieho profesionálneho divadla na Slovensku. Pri jeho zrode stáli osobnosti ako Milan Ivák, Ľudovít Ozábal a Ján Romanovský – autor, režisér, umelecký šéf a riaditeľ, ktorého elementárny vodičský systém spodovej bábky javajky je dodnes známy ako „nitrianska bábkovodičská škola“.

Na  úspechy zakladateľov divadla neskôr nadviazali domáci i hosťujúci režiséri Ján Hižnay, Pavol Uher, Marián Lajcha, Ctibor Turba, Karel Brožek, Jozef Mokoš a mnohí ďaľší... Pod ich vedením divadlo dosiahlo množstvo ocenení na festivaloch a zájazdoch doma i v zahraničí  (napr. Bulharsko, Rusko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko, Egypt, Belgicko, Nemecko, India, Irak,   Holandsko, Grécko, Turecko a Francúzsko). Dôkazom, že toto divadlo zostáva aj dnes verné svojej úspešnej tradícii, je okrem iného skutočnosť, že len počas uplynulej sezóny sa zúčastnilo na festivaloch vo Viedni, Lisabone a v srbskej Subotici, kde získalo ocenenia za kolektívnu animáciu a mužský herecký výkon.

tvorcovia

scenár a réžia: Ondrej Spišák
dramaturgia: Ivan Gontko
výprava: František Lipták
hudba: Michal Ničík
účinkujú: Rudo Kratochvíl, Ivan Gontko, Vladimír Zetek, Danica Hudáková, Oľga Schrameková, Roman Valkovič, Rúth Bánovská, Rozália Bóriová, Július Jenis, Marianna  Kysučanová, Marta Siková, Anna Šinkorová, Mária Záturová