Na skle maľované

Divadlo Jonáša Záborského, Prešov, 1994
Autor: Ernest Bryll – Katarzyna Gärtnerová
Réžia: Milan Antol

o inscenácii

Činoherný súbor DJZ prechádza v roku 1989 výraznou premenou, ktorá úzko súvisí s príchodom režiséra Eduarda Gürtlera, mladých hereckých posíl a záujmu o inscenácie muzikálového typu. Počas Gürtlerovho pôsobenia v divadle vznikli inscenácie ako Lysistrata, Sen noci svätojánskej, Orwellova Válov story (Zvieracia farma) a detský muzikál Predaný smiech.

Aj nový ambiciózny umelecký šéf Milan Antol po svojom nástupe pokračuje v Gürtlerom načrtnutej línii. V uplynulej sezóne inscenuje text Ernesta Brylla Na skle maľované, ktorého režijný výklad je nemálo ovplyvnený značnými finančnými problémami. Zo zamýšľaného vysoko výpravného „kusu“ sa stáva subtílny ľudový muzikál, ktorý sa odohráva takmer na prázdnej scéne. Režisér Milan Antol zaimponoval predovšetkým mladému divákovi avantgardnými kostýmami a odklonom od takmer už klasickej Zacharovskej koncepcie, ktorá v SND v Bratislave slávi triumf už takmer 500. reprízou. Dokonalým zjednotením všetkých režijných postupov vzniklo čarovné dielo, ktoré je vystavané na hravom princípe, improvizácii a inšpiratívnom nápade. Jánošíkovský motív je tu len akýmsi východiskovým bodom či základným modelom, ktorý sa neustále mení, variuje a zámerne posúva. Prirodzene sa tu strieda insitný ľudový prejav, paródia, absurdná grotesknosť či vaudevillová bláznivosť, ktorú sprevádza kvarteto muzikantov.

Žánrová pestrosť inscenácie, strážená adekvátnou mierou vkusu, kaskáda režijných nápadov a spontánna herecká akcia priťahuje pozornosť rovnako renomovaných divadelných kritikov, ako aj divákov.

tvorcovia

libreto: Ernest Bryll
hudba: Katarzyna Gärtnerová
preklad: Emília Štercová
úprava a réžia: Milan Antol
výprava: Vladimír Čáp
dramaturgia: Tatiana Masníková
pohybová spolupráca: Ladislav Bačinský
asistent réžie: Jana Pilzová
účinkujú: Ivan Krúpa, Jozef Fila, Dušan Brandýs, Peter Lejko, Anna Kukoľová, Stanislav Pitoňák, Peter Szollos, Adriana Kudláčková, Ľudmila Dutková, Róbert Kobezda, Jitka Krišková, Jana Pilzová, Zuzana Kúšiková, Mária Sándorová, Vladimír Petruf, Ingrid Janošová, Daniel Haničík, Andrej Belej