Unášanie

Compagnie Philippe Genty, Paríž, Francúzsko, 1994
Autor: Philippe Genty
Réžia: Philippe Genty

o inscenácii

Bábkar? Choreograf? Režisér? Psychoanalytik – samouk, ktorý ponúka na analýzu svoje vlastné vidiny? Philippe Genty sa priznáva, že je predovšetkým „všestranný amatér“, inými slovami – nenapraviteľný rojko. V ateliéri blízko la Bastille, kde sídli už dvadsať rokov, cítiť chémiu a tajnú alchýmiu. Všade ležia prístroje a náradia, farby, maľby, zvláštne materiály, latex so skleneným vláknom, kde-tu sa povaľujú ruky, hlavy z pálenej hliny, časť obrovského lehátka. Tam kreslí, majstruje a vymýšľa. Philippe Genty, bábkar? Áno aj nie!

Súbor Philippa Gentyho nás v predstavení Dérives (Unášanie),ktoré je syntézou výtvarného a divadelného prejavu, tanca a pantomímy, zavedie na kúzelné putovanie,  podfarbené vášnivou a očarujúcou hudbou René Aubryho, plné prekvapení, mágie a poézie.

V diaľke prechádza vlak. Z rozplývajúcich sa oblakov dymu sa pomaly vynára postava bez tela, v plášti do dažďa, s klobúkom „a lá Bogart“. Vystupujú z nej dvojníci, raz menší, druhý raz zasa väčší, a my strácame pojem priestoru a reality. Kde sú ľudia a kde bábky? Kde sa končí látka a začína sa telo z mäsa a kostí?

Z vírenia týchto bytostí vznášajúcich sa v priestore a čase, zbavených všetkých pút, sa zrodí červenovlasá žena. Provokatívne nahá pod plášťom do dažďa, vystavuje na obdiv svoje ladné telo a zvádza nesmelého a dojemného partnera. Ich splynutie zrodí človeka, ktorý tvárou v tvár svojmu osudu pomaly objavuje svet. Je ťažké opísať jednotlivé obrazy tohto putovania k zrodu. Väčšina z nich zostáva v pamäti divákov ako okamihy krásy, mágie a humoru: príchod osvetleného parníka do New Yorku, žiariaceho v noci, zjavenie sa obryne v kostýme americkej mažoretky s hlavou sochy Slobody, ktorá požiera mesto predtým, než ju samú zožerú mäsožravé ryby, veľká pružná naklonená plocha, ktorá v nás vzbudzuje pocit „krajiny Nikoho“, a v ktorej sa zjavujú prsty, ruky, hlavy a postavy záhadných bytostí. Mizne prekvapivým trikom, aby prenechala priestor priesvitnému plátnu, z ktorého svetelnou projekciou pomaly vystupuje skvelá  Isadora Duncanová...

tvorcovia

autor a režisér: Philippe Genty
choreografia: Mary Underwood
hudba: René Aubry
kostýmy: Charline Bauce
svetlá: Gaelle de Maglaive
účinkujú: Sue Hawksley, Irene Panizzi, Ralf Hofmann, Harry Holtzman, Yacine Perret