O bohatom…

Atď., Žiar nad Hronom, 1993
Autor: Pavol Kyrmezer
Réžia: Irena Novotná

o inscenácii

Detský divadelný súbor Atď. pri Základnej umeleckej škole v Žiari nad Hronom vznikol v roku 1986. Vedie ho pani Irena Novotná, ktorá je pedagógom tvorivej drámy na tejto škole a s ním od začiatku spolupracuje hudobný skladateľ a pedagóg Belo Felix, ktorý je autorom hudobnej zložky každej väčšej inscenácie. Súbor sa úspešne prezentuje svojimi  inscenáciami na vrcholných prehliadkach a súťažiach, inscenuje poéziu súčasných domácich i klasických autorov, vlastné hry či  adaptácie prozaických diel.

Hra O bohatom vznikla z divadelnej hry Pavla Kyrmezera Komedie česká o bohatci a Lazarovi (knižne v roku 1566). Túto hru sa súbor rozhodol realizovať ako hold autorovi pôvodiny, rodákovi z nášho regiónu, a tiež preto, že jej posolstvo je aktuálne i dnes.

Kyrmezer ju napísal podľa príbehu z biblie o boháčovi, ktorý sa nezľutuje nad biedou chudobného a chorého Lazara, nedaruje mu žiadnu almužnu a neposkytne mu ani omrvinky zo svojho stola. Prichádza smrť, ktorá je pre Lazara vykúpením z pozemského trápenia. Lazarova duša na druhom svete žije v láske a dobrote. Smrť berie predčasne boháčovi život a jeho duša sa zmieta v pekle vo veľkom utrpení.

Vystupujú tu postavy pozemské – smrteľné a duchovné. Tie prvé predstavujú bábky, tie druhé živí herci. Po smrti Lazara i boháča bábky – telá zostávajú na zemi a na druhý svet  odchádzajú ich duše – bábkovodiči.       ·

Irena Novotná

tvorcovia

réžia a dramaturgia: Irena Novotná
hudba a texty piesní: Belo Felix
bábky a kostýmy: H. Soboslayová,  Irena Novotná
technológia  bábok:  Milan Kirschner
účinkujú: H. Šiška, D. Gábor, D. Danko, M. Páleník, M. Kirschner, D. Bolfová, A. Maslenová, Z. Búciová, Ľ. Cabáňová, P. Jobbová, E. Pavlová, R. Lovecká, B. Jančoková, J.  Kaščáková, Z. Sedliaková, V. Hanáková, J. Sojková, L. Lacková, L. Haringová, P. Schmidtová, V. Putová, K. Kravecová, L. Cagáňová, A. Bošková, B. Neuschová, J. Holá, S. Uhrinová, V. Lukáčová, D. Tatárová, K. Húsková