Palina pravá

Teatr 8. dňa, Poznań, Poľsko, 1993
Autor: Teatr 8. dňa
Réžia: Lech Raczak

o inscenácii

PALINA je zápisom snov, často prízrakov alebo nočných mor, ktoré je niekedy ťažko odlíšiť od skutočnosti začiatku osemdesiatych rokov. Je ako denník z cesty po krajine, ktorá sa ponára do noci, alebo ako list stroskotancov zverený moru. Aj keď sa predstavenie zrodilo po vyhlásení vojnového stavu a z potreby protestovať a vzdorovať mu, nechcelo byť nikdy iba jednoduchou reportážou, opisom alebo svedectvom tamtých čias. PALINA je predovšetkým vyjadrením ľudských túžob po iných svetoch a ľuďoch, pokusom nájsť a zachrániť nádej, vánkom, ktorý môže človeka vyniesť na cestu k tomu, čo je neobvyklé, neznáme, nepomenované.
PALINA je teda predovšetkým výzvou, pokusom zvíťaziť nad svetom, v ktorom žijeme, je to zápas ľudí s osudom, je to akt stvorenia.

Lech Raczak – spoluzakladateľ Divadla ôsmeho dňa (1964), od októbra 1968 jeho umelecký vedúci a režisér všetkých predstavení (do roku 1975 tiež herec), autor a spoluautor manifestov a programových textov súboru.
Od júna 1985 do júna 1986 Divadlo ôsmeho dňa zároveň pôsobilo v Poľsku a v západnej Európe a od júla 1986 do februára 1989 výlučne v zahraničí.
Významné poľské a európske festivaly: Lodž, Vroclav, Palermo, Lublin, Štokholm, Londýn,   Edinburgh, Mníchov, Stuttgart, Bern, Blois, Grenoble, Zürich, Haag, Berlín, Arhus, Mir Caravan (1989), Glasgow.
Turné po: Veľkej Británii, Holandsku, Belgicku, Nemecku, Taliansku, Mexiku, Švédsku, Česko - Slovensku (1990).

tvorcovia

réžia: Lech Raczak
scenár, text, scénografia: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz  Janiszewski, Marcin Keszycki, Leeh Raczak, Roman Radomski
hudba: Lech Jankowski
husľová improvizácia: Katarzyna  Klebba
hrajú: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz  Janiszewski, Marcin Keszycki