O snoch, krídlach a psovi Hurikánovi

Divadelné združenie, Partizánske, 1993
Autor: Jozef Krasula, Ivan Hanzlík
Réžia: Jozef Krasula, Ivan Hanzlík

o inscenácii

Inscenácia O snoch, krídlach a psovi Hurikánovi je v poradí piatou činohernou produkciou Divadelného združenia. Predchádzali jej inscenácie: Môj brat (Šukšin – Šulaj), Hráči (Gogoľ) Frikando, frikando... (vlastná dramatizácia románu Iľfa a Petrova Zlaté teľa) a Starí námorníci (opäť vlastná dramatizácia rovnomennej novely J. Amada). S týmito predstaveniami sa úbor predstavil na desiatkach vystúpení doma, ale i na festivaloch v Japonsku, Juhoslávii, Nemecku, Švajčiarsku a v Mexiku.

Snaha nachádzať zaujímavé a aktuálne témy a zároveň nerezignovať na záujem a spokojnosť divákov, nás tentoraz priviedla k inšpirácii poviedkami Dušana Dušeka. Spolu s Ivanom Hanzlíkom (členom divadla Vrana Sapiens z Bratislavy) nás už dávno očaril svet Dušekových poviedok. A toto očarenie prerástlo v túžbu urobiť divadlo, kde by tento čistý a krehký svet bol aspoň trocha prítomný. Spoločne sme teda napísali text, ktorý, zdá sa, našu snahu o toto sprítomnenie Dušeka na javisko divadla umožnil.

V dedinke kdesi na Slovensku žijú dvaja starí mládenci – Vilo Včelička  a Edo Kľúčik.  Edo je  dedinský Edison, výmyselník a romantik. Žije sám vo svojom dome spolu so svojimi vynálezmi. Vilo je Edov kamarát. Obdivuje ho. Vilo je už od svojich 12 rokov zamilovaný do Terezky. Ale tá sa už dávno odsťahovala. Aj Edo má svoju tajnú lásku – Evelínu zo strelnice. No aj ona sa hneď po hodoch pobrala o stanicu ďalej. A tak Vilo s Edom snívajú ...a žijú. A o tom je to.

Jozef Krasula

tvorcovia

réžia:  Jozef Krasula & Ivan Hanzlík
účinkujú: Karol Gašparík, Ľubomír Vančo, Beáta Krajčová, Tatiana Marková, Albert Bálint, Ondrej Böhm, Silvia Homolová, Štefan Janco, Dagmar Krasulová, Ján Podoba, Peter Smatana, Anton Staňák